Strona główna Aktualności

Nagrody Narodowego Centrum Nauki przyznane po raz pierwszy

30.04.2013 Nagrody i wyróżnienia

Fot. Fotolia

Po 50 tys. zł otrzymają dr Anna Matysiak, dr hab. Andrzej Dziembowski i dr hab. Piotr Garstecki. Są oni laureatami pierwszej edycji Nagród Narodowego Centrum Nauki, które są przyznawane wybitnym młodym uczonym za osiągnięcia naukowe w badaniach podstawowych.

Kapituła konkursu, w skład której weszli dyrektor oraz rada Narodowego Centrum Nauki wraz z przedstawicielami fundatorów nagród – wręczy każdemu z wybitnych naukowców nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł.

 

"Mamy w Polsce wielu świetnych młodych uczonych. Nasi laureaci mogą poszczycić się znakomitymi osiągnięciami na skalę światową. Możemy być z nich dumni" – przyznaje prof. Michał Karoński, Przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki i Przewodniczący Kapituły konkursu.

 

Laureatką nagrody w grupie Nauk Humanistycznych, Społecznych i o Sztuce została dr Anna Matysiak ze Szkoły Głównej Handlowej. Kapituła konkursu wyróżniła dr Matysiak za jej pracę poświęconą badaniom przemian rodziny wykorzystującym zaawansowane metody modelowania procesów społecznych. Dr Anna Matysiak łączy w nich demografię, ekonomię pracy i politykę społeczną przy użyciu szerokiego spektrum nowoczesnych metod analiz ilościowych. Badaczka analizuje powiązania między procesami demograficznymi a społeczno-ekonomicznymi. (Więcej o badaniach dr Matysiak nad wzorcami formowania rodziny tutaj).

 

Wyróżnienie w grupie Nauk Ścisłych i Technicznych otrzymał dr hab. Piotr Garstecki z Instytutu Chemii Fizycznej PAN. Nagrodzonego doceniono za nowatorstwo w dziedzinie badań dynamiki płynów złożonych oraz możliwości ich zastosowania w mikrobiologii i biochemii. Dr hab. Piotr Garstecki jako pierwszy na świecie podał wyjaśnienie mechanizmu tworzenia kropli w mikroskali. (Więcej o badaniach nad mikrokroplami, w których uczestniczył Garstecki tutaj).

 

W grupie Nauk o Życiu nagrodę otrzymał dr hab. Andrzej Stanisław Dziembowski, pracownik Zakładu Biochemii i Biofizyki PAN oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Laureat to wybitny biolog molekularny młodego pokolenia, a jego szczególnym osiągnięciem jest odkrycie funkcji ludzkiego genu C16orf57. (Tu więcej o badaniach nad metagenomem, koordynowanych przez dr hab. Dziembowskiego)

 

"Z roku na rok poziom badań naukowych w Polsce wzrasta – mówi dyrektor Centrum, prof. Andrzej Jajszczyk. – Jestem przekonany, że nasi młodzi, zdolni badacze jeszcze nie raz zaskoczą nas swoimi odkryciami. Cieszymy się mogąc ich w tym wspierać".

 

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 9 maja w auli katowickiej Akademii Muzycznej, podczas obchodów Dni Narodowego Centrum Nauki, organizowanych przez NCN i Regionalną Konferencję Rektorów Uczelni Akademickich.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Tagi: ncn
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Jak promować naukę? Jest nowy, bezpłatny poradnik Jak promować naukę? Jest nowy, bezpłatny poradnik

Jak opowiadać o nauce Kowalskiemu? Gdzie i kiedy promować wyniki badań naukowych? Jak się przygotować do wykładów popularnonaukowych czy wywiadów telewizyjnych? - odpowiedzi na te pytania naukowcy znajdą w bezpłatnym poradniku pt. "Sztuka promocji nauki" wydanym przez OPI.

Więcej

Myśl na dziś

Naukowcy usiłują przekształcić to co niemożliwe – w możliwe. Politycy często chcą przekształcić to co możliwe – w niemożliwe.
Bertrand Russell

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->