Strona główna Aktualności

W Katowicach wręczono Nagrody Narodowego Centrum Nauki

09.05.2013 Nagrody i wyróżnienia

Fot. Fotolia

Dr Anna Matysiak, dr hab. Andrzej Dziembowski i dr hab. Piotr Garstecki zostali laureatami pierwszej edycji Nagród Narodowego Centrum Nauki. Wyróżnienia dla młodych naukowców za znaczące osiągnięcia w ramach badań podstawowych wręczono w czwartek w Katowicach.

„Chcemy pokazać młodych ludzi, którzy nie ukończyli jeszcze 40 r. życia, a zrobili ogromną karierę naukową na podstawie szczególnego, ważnego osiągnięcia. Stereotyp jest taki, że wszyscy doskonali młodzi uczeni uciekli z Polski, nikt nie został. Chodzi o to, żeby zaakcentować to, że młodzi ludzie mają również szanse dochodzenia do świetnych wyników w nauce. To są ludzie, którzy prowadzą badania w Polsce i tu korzystają ze źródła finansowania” – powiedział przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki prof. Michał Karoński.

 

Każdy z laureatów otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł.

 

„Czuję się bardzo wzruszony i wyróżniony” – powiedział PAP dr hab. Andrzej Stanisław Dziembowski, pracownik Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN oraz Uniwersytetu Warszawskiego. To biolog molekularny, który odkrył funkcje ludzkiego genu C16orf57. „To była praca całego zespołu” – podkreślił.

 

Mutacje tego genu powodują ciężką i niezwykle rzadką chorobę – poikilodermę z neutropenią. Jak podkreślił Dziembowski, perspektywa jej leczenia jest jeszcze niezwykle odległa. Koordynowane przez niego badania przyczyniły się jednak do lepszego zrozumienia jej przyczyn.

 

Laureatką nagrody w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce została dr Anna Matysiak z warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej. Kapituła konkursu wyróżniła ją za pracę poświęconą badaniom przemian rodziny z wykorzystaniem zaawansowanych metod modelowania procesów społecznych.

 

Wyróżnienie w grupie nauk ścisłych i technicznych otrzymał z kolei dr hab. Piotr Garstecki z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie, który jako pierwszy na świecie podał wyjaśnienie mechanizmu tworzenia kropli w mikroskali. Doceniono go za nowatorstwo w dziedzinie badań dynamiki płynów złożonych oraz możliwości ich zastosowania w mikrobiologii i biochemii.

 

Czwartkowa uroczystość wpisała się w trwające od środy Dni Narodowego Centrum Nauki w Katowicach. Są one okazją dla naukowców, aby dowiedzieć się, jak można się starać o granty, w jakich programach można wziąć udział i jak powinien wyglądać prawidłowo wypełniony wniosek. Pracownicy administracyjni jednostek naukowych mogą poznać zasady regulujące formalną obsługę wniosków i projektów finansowanych przez Centrum. W Katowicach i Gliwicach zorganizowano również spotkania informacyjne skierowane do wszystkich naukowców zainteresowanych konkursami, w tym również osób rozpoczynających karierę naukową.

 

Organizatorami całego przedsięwzięcia są: Narodowe Centrum Nauki i Regionalna Konferencja Rektorów Uczelni Akademickich.

 

Narodowe Centrum Nauki jest agencją wykonawczą, powołaną do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych lub teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na praktyczne zastosowania ani użytkowanie. Jak przypomniał prof. Karoński, roczny budżet instytucji na granty to prawie 900 mln zł; co roku NCN przyjmuje kilkanaście tys. wniosków. Nadzór nad instytucją sprawuje minister nauki i szkolnictwa wyższego.

 

PAP - Nauka w Polsce

lun/ agt/

Tagi: ncn , nagrody
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi