Strona główna Aktualności
Technologie

Diagnostyka medyczna czy wykrywanie broni dzięki terahercom

15.05.2013 Technologie, Zdrowie

Rysunek ilustruje trajektorie w czasie momentów magnetycznych elektronów (krzywa czerwona) oraz momentów magnetycznych jonów manganu (krzywa zielona). Kierunek pola magnetycznego zaznaczono strzałką niebieską. Źródło: IF PAN

W detekcji ukrytej broni czy w obrazowaniu zmian w głębszych warstwach skóry stosować można promieniowanie terahercowe. Polsko-francuska grupa fizyków opracowała nowe źródło takiego promieniowania, które może okazać się przełomem w stosowaniu takiej techniki.

Promieniowanie terahercowe (rzędu 10^12 Hz), nazywane także promieniowaniem elektromagnetycznym w zakresie dalekiej podczerwieni, jest tłumione w substancjach przewodzących prąd elektryczny, takich jak metale, oraz w wodzie i w elektrolitach, natomiast są bardzo słabo tłumione w tzw. dielektrykach, czyli np. tłuszczach, tworzywach sztucznych, zębinie, kościach, papierze czy też w odzieży - poinformowano w przesłanym PAP komunikacie Instytutu Fizyki PAN w Warszawie.

 

Promieniowanie terahercowe jest przy tym bezpieczne dla organizmów żywych. Może w związku z tym być wykorzystywane na przykład w dermatologii do bezinwazyjnego obrazowania struktury zmian głębszych warstw skóry ludzkiej (np. przy oparzeniach i czy podejrzeniach zmian patologicznych), czy w stomatologii, zastępując nieobojętną dla zdrowia rentgenoskopię. Promieniowanie terahercowe wykorzystywane jest także do kontroli jakości zapakowanej żywności, do detekcji ukrytej pod ubraniem broni czy analizy zawartości chemicznej zaklejonych kopert.

 

Jak wyjaśniono w komunikacie, głównym problemem w rozpowszechnieniu technik opartych na promieniowaniu terahercowym były dotychczas trudności w uzyskaniu odpowiednich źródeł tego promieniowania i niedrogich, czułych detektorów. Tymczasem grupa badaczy z Instytutu Fizyki PAN z dwiema grupami naukowców z Paryża (Laboratoire Pierre Aigrain, Ecole Normale Superieure oraz Institut des Nanosciences de Paris) opracowała nowe, przestrajalne półprzewodnikowe źródło promieniowania terahercowego.

 

Wyniki tych prac ukazały się w prestiżowym czasopiśmie "Physical Review Letters". Fizycy spodziewają się, że może to być milowy krok na drodze do upowszechnienia zastosowań promieniowania terahercowego.

 

Autorzy publikacji pokazali, że efektywnymi źródłami promieniowania elektromagnetycznego dalekiej podczerwieni mogą być "modulacyjnie domieszkowane studnie kwantowe zbudowane z rozcieńczonych półprzewodników magnetycznych". Zaletą tego rozwiązania jest m.in. to, że można w nim regulować energię emitowanego promieniowania.

 

Badacze z IF PAN mają swój udział nie tylko w opracowaniu źródła promieniowania terahercowego, ale również zbadali sposób detekcji takiego promieniowania. "Oba te odkrycia torują drogę do potencjalnych zastosowań tego typu nanostruktur z rozcieńczonych półprzewodników magnetycznych w obszarze teraherców, w szczególności dla biologii i medycyny" - komentują przedstawiciele instytutu.

 

Badania w Instytucie Fizyki PAN częściowo współfinansowane były w projekcie „Kwantowe nanostruktury półprzewodnikowe do zastosowań w biologii i medycynie” w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.(PAP)

 

lt/ agt/

Fot. Fotolia

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi