Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
17.05.2013 aktualizacja 17.05.2013

Trwa majówka SGGW

Drukowanie trójwymiarowe, gotowanie w próżni, zwiedzanie Centrum Wodnego z takich atrakcji korzystają goście Majówki warszawskiej SGGW, która potrwa do soboty. Chętni mogą też przygarnąć zwierzę ze schroniska czy zrobić sobie zdjęcie z południowoamerykańską alpaką.

Patronem tegorocznych Dni Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego jest Wydział Inżynierii Produkcji. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.

Obchody Dni SGGW rozpoczęła uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. Janowi Gawęckiemu, wybitnemu uczonemu specjalizującemu się w wiedzy o żywności i żywieniu człowieka.

„Studenci, koła naukowe, wydziały oraz inne jednostki SGGW przygotowali dwudniowy program prezentujący uczelnię oraz gwarantujący świetną zabawę i wypoczynek całym rodzinom” – informuje rzecznik uczelni dr Krzysztof Szwejk.

Wydziały SGGW prezentują bogatą ofertę nowoczesnych urządzeń i technologii wykorzystywanych w praktyce. Jedną z atrakcji wzbudzających największe zainteresowanie była drukarka 3D skonstruowana przez studentów Wydziału Inżynierii Produkcji. „W naszej drukarce wykonujemy przedmioty z plastyku, ale drukują one też np. z drewna, a nawet z czekolady” – powiedział PAP Przemysław Pomarański z SGGW.

Podczas majówki można też poznać przykłady wykorzystania podczerwieni, pracę robotów latających tzw. quadrokopterów, samolotów zwiadowczych czy reaktora do biogazu. „Biotechnologiczne nowości oraz wykorzystanie GMO w żywieniu człowieka i zwierząt, to prezentacje, które zawsze wzbudzają duże zainteresowanie odwiedzających w tych dniach kampus SGGW” – podkreśla rzecznik uczelni.

W tym roku po raz pierwszy na terenie nowej części kampusu można oglądać stado ok. 50. alpak. „Alpaki należą do rodziny wielbłądowatych i pochodzą z Ameryki Południowej” – powiedział PAP hodujący alpaki Mariusz Wierzbicki. Ich włókno jest hipoalergiczne, a wyroby odzieżowe z alpaki mogą nosić osoby uczulone na wełnę owczą. Dzieci mogą nakarmić zwierzęta, a dorośli kupić produkty wykonane z włókna alpaki.

W laboratoriach wydziałów zajmujących się żywieniem człowieka i wykorzystaniem technologii w produkcji żywności wykonywane są pomiary stężenia glukozy i cholesterolu we krwi, składu ciała metodą bioimpedancji (BMI), testy wysiłkowe. Można także wysłuchać wykładu o zależnościach pomiędzy sposobem odżywiania, a chorobami Parkinsona i Alzheimera.

Podczas tegorocznej majówki można zwiedzać też Park Wodny przy Centrum Wodnym SGGW. Na zwiedzanie można zapisać się na stoisku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Uczniowie szkół średnich mogą wybrać się do Kliniki Koni, stajni, ujeżdżalni oraz Kliniki Małych Zwierząt. Tu również obowiązują zapisy na stoisku Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

Dodatkowymi atrakcjami są: przygotowany przez Płocką Drużynę Kuszniczą pokaz strzelania z łuku i kuszy, prezentacja XIV wiecznej broni artyleryjskiej, nauka strzelania z łuku oraz rzutu toporem lub włócznią. W uczelnianym parku odbywają się pokazy kawalerii konnej, ratownictwa medycznego, zabytkowych motocykli.

Wszystkie wydziały SGGW prezentują swoją bogatą ofertę edukacyjną, a przyszli studenci mogą szczegółowo zapoznać się z zasadami rekrutacji na studia.

Majówka potrwa do soboty do godz. 16. Główne imprezy odbywają się na placu przed Pałacem Rektorskim przy ul. Nowoursynowskiej 166 w Warszawie oraz w nowej części uczelnianego kampusu w okolicach budynku 34.

Więcej informacji na temat przygotowanych atrakcji i szczegółowy program Dni SGGW można znaleźć na stronie internetowej: http://www.sggw.pl/dni-sggw/

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024