Strona główna Aktualności

Minojczycy byli Europejczykami

22.05.2013 Świat

Fot. Fotolia

Minojczycy, twórcy potężnej cywilizacji kreteńskiej, byli Europejczykami – dowodzą najnowsze badania DNA. Naukowcy doszli do tego wniosku dzięki porównaniu DNA szkieletów sprzed 4 tys. lat, znalezionych na Krecie, z DNA mieszkańców Europy i Afryki z czasów zamierzchłych i dzisiejszych.

Wyniki badań opublikowano na łamach pisma "Nature Communications".

 

„Wiemy, że twórcy pierwszej zaawansowanej cywilizacji europejskiej byli Europejczykami – wyjaśnia George Stamatoyannopoulos, genetyk z University of Washington. - Przypominali oni neolitycznych Europejczyków i dzisiejszych mieszkańców Krety”.

 

Mimo że taka konkluzja może wydawać się oczywista, to jednak konkurencyjna teoria głosiła, że Minojczycy pochodzili z Egiptu.

 

Kultura minojska rozwijała się na Krecie od ok. 2700 r. p.n.e. do ok. 1400 r. p.n.e. Zdaniem niektórych badaczy, początkiem jej końca był potężny wybuch wulkanu na wyspie Santorini. Zdaniem innych, była to inwazja Greków reprezentujących tzw. kulturę mykeńską.

 

Opowieści o cywilizacji Krety przetrwały w mitologii greckiej. Od mitycznego króla Minosa, władcy Krety, dysponującego potężną flotą, współcześni uczeni utworzyli nazwę całej kultury. Żoną Minosa była królowa Pazyfae, która zakochała się w byku. Na jej prośbę Dedal zbudował drewnianą jałówkę, do której weszła Pazyfae i w ten sposób mogła odbyć z bykiem stosunek płciowy. Z tej nienaturalnej miłości narodził się potwór Minotaur, dla którego Dedal wybudował Labirynt. Dzisiaj archeolodzy sądzą, że mityczny labirynt mógł być w rzeczywistości pałacem Minosa, którego ruiny odkryto w Knossos.

 

Zwolennikiem tezy, że Minojczycy pochodzili z Egiptu lub z Libii, był odkrywca pałacu w Knossos, sir Arthur Evans. Nie mógł on uwierzyć, że cywilizacja, która stworzyła tak piękne dzieła sztuki, była samorodna.

 

Naukowcy badali szkielety minojskie z lat 3700-4400 p.n.e. z płaskowyżu Lassithi. Analizowali DNA mitochondrialne, a więc takie, które jest przekazywane po kądzieli. Porównali je z 135 próbkami historycznymi i dzisiejszymi z Europy i Afryki.

 

Szkielety minojskie były genetycznie podobne do genomu dzisiejszych Europejczyków, przede wszystkim zaś do Kreteńczyków, a zwłaszcza do tych z okolic Lassithi. Starożytni Minojczycy mogli więc pochodzić od mieszkańców Anatolii (dzisiejsza Turcja i Irak) i przedostać się do Europy ok. dziewięciu tys. lat temu.

 

Może więc to oznaczać, że posługiwali się oni językiem protoindoeuropejskim. Ta informacja może pomóc archeologom w rozszyfrowaniu pisma kreteńskiego, tzw. linearnego A. Do rodziny języków indoeuropejskich zaliczane są niemal wszystkie języki Europy.

 

Po drugiej wojnie światowej odczytano późniejsze pismo, tzw. linearne B, używane na Krecie i w Grecji, którym posługiwała się cywilizacja mykeńska. Udało się to, ponieważ „podłożono” pod nie język grecki, próbując w ten sposób złamać kod. Niestety, od niemal wieku nie udaje się rozszyfrować pisma linearnego A.(PAP)

 

krx/ krf/

Tagi: minojczycy
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Historia o królestwie antynaukowości Historia o królestwie antynaukowości

"W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki" Marcina Rotkiewicza już w samym tytule obiecuje ciekawą opowieść o trzech kontrowersyjnych tematach: żywności modyfikowanej genetycznie, diecie bezglutenowej i ruchach antyszczepionkowych. I tej opowieści dostarcza - ale głównie na jeden z tych tematów.

Więcej

Myśl na dziś

Bądźmy ludźmi, choćby tak długo, póki nauka nie odkryje, że jesteśmy, czym innym.
Stanisław Jerzy Lec

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi