Strona główna Aktualności
Kosmos

W Toruniu przygotowano spektakl teatralny o życiu Mikołaja Kopernika

23.05.2013 Kosmos, Popularyzacja nauki

Fot. Fotolia

Spektakl teatralny „Pięć dni z życia Kopernika” zakończy w Toruniu obchody Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego. Przedstawienie odbędzie się w piątek i sobotę na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego.

W spektaklu wystąpią aktorzy Teatru im. Wilama Horzycy oraz zespół Dekameron. Sztuka ma być próbą przybliżenia osobowości słynnego toruńskiego astronoma, pokazania jego dylematów i codziennych usterek. W trakcie przedstawienia widzowie zobaczą pięć dni z biografii Kopernika, oddzielonych od siebie okresem czasu, ale powiązanych postaciami, z którymi na co dzień spotykał się astronom, m.in. biskupa warmińskiego (wuja Kopernika), Annę Schelling (gospodynię Kopernika), Joachima Retyka (ucznia Kopernika).

 

Autorem scenariusza teatralnego oraz reżyserem jest Dariusz Bereski. Inspiracją dla sztuki były tytuły „Kopernik” Romana Brandstaettera, "Rzecz o Koperniku"’ Mariana Mikuty oraz "Kopernik i Dantyszek" Józefa Budkiewicza.

 

Sztuka o Mikołaju Koperniku nie jest wystawiana w Toruniu po raz pierwszy. Premierę miała w 2000 roku podczas Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica. Najnowsza jej wersja będzie wzbogacona o muzykę dawną.

 

Spektakl rozpocznie się 24 i 25 maja o godzinie 21.00.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

cza/ agt/

Tagi: kopernik
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi