Strona główna Aktualności
Kosmos

W Toruniu przygotowano spektakl teatralny o życiu Mikołaja Kopernika

23.05.2013 Kosmos, Popularyzacja nauki

Fot. Fotolia

Spektakl teatralny „Pięć dni z życia Kopernika” zakończy w Toruniu obchody Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego. Przedstawienie odbędzie się w piątek i sobotę na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego.

W spektaklu wystąpią aktorzy Teatru im. Wilama Horzycy oraz zespół Dekameron. Sztuka ma być próbą przybliżenia osobowości słynnego toruńskiego astronoma, pokazania jego dylematów i codziennych usterek. W trakcie przedstawienia widzowie zobaczą pięć dni z biografii Kopernika, oddzielonych od siebie okresem czasu, ale powiązanych postaciami, z którymi na co dzień spotykał się astronom, m.in. biskupa warmińskiego (wuja Kopernika), Annę Schelling (gospodynię Kopernika), Joachima Retyka (ucznia Kopernika).

 

Autorem scenariusza teatralnego oraz reżyserem jest Dariusz Bereski. Inspiracją dla sztuki były tytuły „Kopernik” Romana Brandstaettera, "Rzecz o Koperniku"’ Mariana Mikuty oraz "Kopernik i Dantyszek" Józefa Budkiewicza.

 

Sztuka o Mikołaju Koperniku nie jest wystawiana w Toruniu po raz pierwszy. Premierę miała w 2000 roku podczas Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica. Najnowsza jej wersja będzie wzbogacona o muzykę dawną.

 

Spektakl rozpocznie się 24 i 25 maja o godzinie 21.00.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

cza/ agt/

Tagi: kopernik
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi