14.12.2019
PL EN
07.06.2013 aktualizacja 07.06.2013

Uniwersytet Wrocławski szuka pieniędzy na wyposażenie nowej biblioteki

Nowa siedziba biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Joliot-Curie jest gotowa od ponad roku, ale władze uczelni nie mają funduszy na jej wyposażenie. Na same regały potrzeba ponad 17 mln zł. Władze uczelni, by zdobyć pieniądze, chcą sprzedać część starej siedziby.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Uniwersytetu Wrocławskiego Jacek Przygodzki, najpierw latem do nowej siedziby przeniesione zostaną biura i serwerownia komputerowa ze starego budynku biblioteki przy ul. Szajnochy.

„Dzięki temu będziemy mogli stary budynek po dyrekcji placówki wystawić na sprzedaż. W ten sposób chcemy sfinansować przynajmniej zakup regałów” – dodał Przygodzki.

Na pełne wyposażenie nowej siedziby biblioteki potrzeba 40 mln zł. Uczelnia zwróciła się o dofinansowanie na ten cel do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uniwersytet Wrocławski z własnego budżetu musiał dołożyć do budowy nowej siedziby 42 mln zł, dlatego też obecnie brakuje funduszy na wyposażenie tej nowoczesnej placówki.

„Trudno określić, kiedy biblioteka zacznie działać w nowej siedzibie” – dodał rzecznik.

Obecny księgozbiór Biblioteki Uniwersyteckiej liczy ponad 2 mln 267 tys. woluminów, z tego ponad 475 tys. woluminów to najcenniejsza cześć zbiorów specjalnych. Składają się na nią starodruki z lat 1456-1800, zbiór średniowiecznych manuskryptów, a także rękopisy muzyczne autorstwa m.in. Mozarta i Beethovena.

Budowa nowego gmachu Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego trwała od 2003 r. do 2012 r. i kosztowała 228 mln zł. Budynek o powierzchni użytkowej ponad 37 tys. metrów kwadratowych ma jedną kondygnację podziemną i siedem kondygnacji nadziemnych. Łączna powierzchnia wszystkich magazynów mieszczących zbiory to ponad 11 tys. metrów kwadratowych. Księgozbiór biblioteki zostanie rozmieszczony na regałach o łącznej długości półek ok. 108 kilometrów i będzie mógł pomieścić ok. 4 mln woluminów.

Na pomieszczenia z wolnym dostępem dla czytelników, czytelnie, katalogi i księgozbiory podręczne przeznaczono 3 tys. metrów kwadratowych. W obiekcje znajdują się też sala wielofunkcyjna oraz dwie sale audytoryjne.

PAP - Nauka w Polsce

ros/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019