Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
11.06.2013 aktualizacja 11.06.2013

Uniwersytet Zielonogórski docenił prof. Górniewicza

Wybitny matematyk prof. Lech Górniewicz otrzymał w poniedziałek tytuł doktora honorowego Uniwersytetu Zielonogórskiego – to 10. osoba doceniona za swoje zasługi dla nauki przez największą z lubuskich uczelni, a zarazem trzeci matematyk w tym gronie.

"Laudację poświęconą prof. Górniewiczowi wygłosił prof. Michał Kisielewicz, w której mówił o tym jak nowy doktor honoris causa skutecznie wspierał działalność i rozwój zielonogórskiego środowiska matematycznego, i że nadanie mu tej godności jest wyrazem uznania za całokształt jego osiągnięć oraz współudział w kształtowaniu wizerunku naszego uniwersytetu w krajowym i zagranicznym środowisku akademickim" - powiedziała PAP rzeczniczka Uniwersytetu Zielonogórskiego Ewa Sapeńko.

Górniewicz jest badaczem teorii punktów stałych i ich zastosowań w równaniach i inkluzjach różniczkowych, posiada bogaty dorobek naukowy. Najobszerniejszą jego część (120 pozycji) stanowią artykuły naukowe opublikowane w czasopismach matematycznych o wysokiej randze międzynarodowej. Istotne miejsce w jego dorobku zajmują wydawnictwa monograficzne.

„Profesor Górniewicz cieszy się niekwestionowanym uznaniem w międzynarodowym środowisku matematycznym. Był profesorem wizytującym na uniwersytetach w Moskwie, Montrealu, Bonn, Sherbrooke, Calabrii, Monachium, Florencji i Rzymie. Uczestniczy w kolegiach redakcyjnych wielu czasopism matematycznych o zasięgu międzynarodowym” - powiedziała Sapeńko.

Dodała, że naukowiec jest również członkiem kolegium redakcyjnego czasopisma „Discussiones Mathematicae Control and Optimization” wydawanego przez Uniwersytet Zielonogórski.

Tytuł doktora honoris causa przyznano Górniewiczowi na wniosek Rady Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii. Obowiązki promotora w postępowaniu o nadanie tytułu pełnił prof. Michał Kisielewicz, a zewnętrzne opinie przygotowały Senaty Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Nowy doktor honorowy zielonogórskiej uczelni urodził się 1941 r. w Budkowie. Po ukończeniu studiów w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku podjął pracę na stanowisku asystenta na tej uczelni. W latach 1968 - 1975 był zatrudniony w Oddziale Instytutu Matematycznego PAN w Sopocie, uzyskując w 1971 r. stopień naukowy doktora nauk matematycznych.

Stopień doktora habilitowanego otrzymał w 1975 r. i został zatrudniony na stanowisku docenta na Uniwersytecie Gdańskim. Tytuł naukowy profesora nauk matematycznych uzyskał w 1984 r. Od tego czasu był zatrudniony na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie pracował 27 lat. Po przejściu na emeryturę w 2011 r. podjął pracę na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Górniewicz wypromował piętnastu doktorów nauk matematycznych, z których czterech uzyskało stopnie naukowe doktora habilitowanego, a dwóch z nich uzyskało już tytuł profesora. Był członkiem Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułu Naukowego, członkiem Komitetu Nauk Matematycznych PAN, członkiem Rady Naukowej Instytutu Podstaw Informatyki PAN i wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

PAP - Nauka w Polsce

mmd/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024