05.12.2019
PL EN
17.06.2013 aktualizacja 17.06.2013

Rekord frekwencji na Pikniku Naukowym w Warszawie

Ponad 140 tys. osób odwiedziło 17. Piknik Naukowy, który w sobotę odbył się w Warszawie na Stadionie Narodowym. To rekord, bo w poprzednich latach imprezę w ciągu jednego dnia odwiedzało zwykle około 100 tys. gości.

Piknik Naukowy zorganizowały Centrum Nauki Kopernik i Polskie Radio. „Tegoroczny Piknik Naukowy zgromadził 142 573 uczestników. To rekord frekwencji nie tylko Pikniku, ale także Stadionu Narodowego” – poinformowała rzecznik CNK Katarzyna Nowicka.

Rekord frekwencyjny już o godz. 11, czyli chwilę po rozpoczęciu Pikniku przewidywał dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer. „Patrzę na to, co się dzieje, i nie widziałem dotąd takich tłumów. Myślę, że w tym roku będzie więcej gości niż 100 tys. Stadion Narodowy ma swoją magię” – ocenił w rozmowie z PAP.

Wielbiciele nauki mogli zobaczyć w sobotę ponad 1000 pokazów i eksperymentów, prezentowanych przez 200 instytucji z 22 krajów świata. Z zagranicy m. in. z Chin, RPA, Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej, Włoch, Francji, Izraela, przyjechało aż 150 osób. „Niektórzy z gości przybyli nie tylko po to, by popularyzować naukę. Chcieli także zobaczyć, jak powstaje Pikniki i poczuć jego klimat” – zaznacza Katarzyna Nowicka.

Piknik powoli staje się także marką międzynarodową. W przyszłym roku imprezy na nim wzorowane odbędą się w 10 miejscach na świecie m. in. w Kijowie, Lwowie, Zagrzebiu, Tbilisi i Samarze.

Pierwszy Piknik Naukowy w Warszawie odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. W 2005 Komisja Europejska wyróżniła Piknik Naukowy jako jeden z 10 wzorcowych europejskich projektów obszaru "Nauka i społeczeństwo". Był inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. do budowy w Warszawie Centrum Nauki Kopernik.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019