05.12.2019
PL EN
21.06.2013 aktualizacja 21.06.2013

Tusk: uczelnie muszą nauczyć Polaków konkurencyjności

Dzisiaj najważniejszym zadaniem uczelni jest przekształcenie Polaków w naród zdolny do innowacji i konkurencji z możnymi tego świata - powiedział premier Donald Tusk podczas uroczystości 15-lecia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.

Premier, który przyjechał w piątek do Elbląga, aby wesprzeć Elżbietę Gelert - kandydatkę PO na prezydenta tego miasta, uczestniczył po południu w uroczystym posiedzeniu Senatu i Konwentu elbląskiej uczelni zawodowej.

Szef rządu powiedział, że środowisko nauczycieli akademickich jest szansą dla Elbląga i całego kraju. Jak podkreślił, to właśnie uczelnie powinny dzisiaj przekształcić Polaków w "naród zdolny do konkurencji ze wszystkimi możnymi tego świata".

Premier ocenił, że w następnej perspektywie budżetowej środki z UE trzeba inwestować nie tylko w infrastrukturę, ale przede wszystkim w innowację i wynalazczość.

Jak przypomniał, Polska ma otrzymać z budżetu Unii 400 mld zł. "Warto pamiętać, że coraz bardziej to obywatele, prywatne firmy i uczelnie takie jak wasza, będą partycypowały w kształtowaniu tego wielkiego strumienia pieniędzy" - zauważył Tusk. Jak dodał, od uczonych zależy, czy będą to inwestycje w polskie sukcesy.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu jest jedną z największych spośród 36 publicznych uczelni zawodowych w Polsce. Kształci 3,5 tys. studentów na 9 kierunkach studiów licencjackich i inżynierskich.

PAP - Nauka w Polsce

mbo/ par/ mag/

Copyright © Fundacja PAP 2019