Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
26.06.2013 aktualizacja 26.06.2013

Raport: Nowe koronawirusy groźniejsze niż SARS

Nowe koronawirusy powodujące ciężką niewydolność oddechową są groźniejsze niż SARS - zakażenie wywoływane przez inne szczepy tych samych zarazków, które pojawiło się w 2002 r. – alarmuje „New England Journal of Medicine”.

Nowa infekcja otrzymała nazwę MERS (Middle East Respiratory Syndrome), co oznacza zespół niewydolności oddechowej Bliskiego Wschodu. Zakażenie to wywodzi się właśnie z tego regionu, tam zarejestrowano pierwsze przypadki, ale zostały już zawleczone do Europy, głównie do Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec.

Dotychczas na całym świecie zostało zakażonych 60 osób, z tego aż 38 zmarło, głównie w Arabii Saudyjskiej. To znacznie bardziej śmiertelne zakażenie niż SARS, które szybciej się rozprzestrzeniało, ale nie powodowało aż tak dużo zgonów w stosunku do liczby zakażonych – stwierdza raport zamieszczony na łamach internetowego wydania NEJM.

SAS uśmiercał 8 proc. chorych, podczas w gdy śmiertelność MERS sięga 65 proc.

Niepokojące jest, że MERS dość łatwo przenoszony jest na inne osoby od chorych przebywających w szpitalach. Dr. Trish Perl epidemiolog Johns Hopkins Medicine twierdzi, że do zakażenia może dojść drogą kropelkową podczas kichania lub kaszlu. Aby doszło do zakażenia nie musi być jednak bezpośredni kontakt z chorym.

Dr Perl uważa, że w sprzyjających okolicznościach może dojść do eksplozji infekcji. Jeden z pacjentów wymagający w Arabii Saudyjskiej dializowania z powodu niewydolności nerek zakaził w tym samym szpitalu siedmiu innych chorych, część z nich również była poddawana dializoterapii.

Koronawirusy wywołujące SARS były przenoszone przez chińskie koty cywety. Nie ma jednak pewności co jest źródłem zakażenia w przypadku MERS. Sądzono, że wywodzą się od nietoperzy, które zakaziły często spożywane na Bliskim Wschodnie daktyle. Teraz podejrzewa się, że za infekcję mogą być odpowiedzialne wielbłądy albo kozy.

Epidemiolodzy mają jednak nadzieję, że śmiertelność MERS będzie spadać im częściej będzie dochodzić do kolejnych zakażeń. (PAP)

zbw/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024