Strona główna Aktualności
Uczelnie

Grant badawczy Funduszu Wyszehradzkiego dla UEK

03.07.2013 Uczelnie, Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (UEK) uzyskał grant badawczy finansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Prowadzony przez uczelnię projekt ma integrować naukowców z Grupy Wyszehradzkiej.

Projekt jest finansowany głównie z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w ramach programu Grantów Standardowych (Standard Grants) – ścieżka „Wymiana i badania naukowe” (Scientific Exchange and Research) i współfinansowany przez UEK, a także pozostałe uczelnie partnerskie.

 

Konsorcjum przewodzi Wydział Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych UEK. Pozostali członkowie konsorcjum to: Katedra Handlu Zagranicznego na Wydziale Stosunków Międzynarodowych Uniwersytet Ekonomicznego w Pradze (Czechy); Katedra Teorii Ekonomii na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu w Miszkolcu (Węgry) ; Katedra Marketingu na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Słowackiego Uniwersytetu Rolniczego w Nitrze (Słowacja) oraz Katedra Nauk Ekonomiczny na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Koordynatorem głównym projektu jest dr hab. Krzysztof Wach z Katedry Przedsiębiorczości i Innowacji UEK.

 

„Projekt ma integrować naukowców z krajów V4 poprzez wymianę doświadczeń w zakresie badań i korzystania z wzajemnej wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy uczelniami partnerskimi i poza nimi” – informuje rzecznik UEK Piotr Bednarski.

 

Projekt opiera się głównie na działaniach badawczych i wymiany naukowej. Oprócz projektu badawczego, który jest głównym zadaniem projektu, w kwietniu 2014 roku zorganizowana zostanie także konferencja wyszehradzka w Krakowie.

 

Projekt badawczy pt. „Ścieżki internacjonalizacji przedsiębiorstw w krajach wyszehradzkich. Eksploracja regionalnej specyfiki” („Patterns of Business Internationalization in Visegrad Countries – In Serach of Regional Specifics”) jest realizowany w latach 2013-2014.

 

W ramach przedsięwzięcia uczeni przeprowadzą m.in. badania ankietowe wśród przedsiębiorstw w czterech państwach, których wyniki odpowiedzą na pytanie, jakie mechanizmy rządzą procesami umiędzynarodowienia firm i czym charakteryzują się te procesy w poszczególnych regionach krajów wyszehradzkich. Rezultaty badań będą omówione podczas międzynarodowej konferencji naukowej. Odbędzie się ona w kwietniu w Krakowie. Udział w niej zapowiedzieli naukowcy nie tylko z krajów wyszehradzkich, ale też z innych państw Europy Środkowej, a także Norwegii, Włoch i Szwajcarii.

 

Zwieńczeniem projektu będzie monografia naukowa zawierająca wyniki badań wydana w języku angielskim w jednym z zagranicznych wydawnictw naukowych.

 

Koordynator podkreślił, że otrzymanie wyszehradzkiego grantu badawczego ma olbrzymie znaczenie dla uczelni. „Jesteśmy dumni z tego grantu, ponieważ Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki rzadko funduje badania naukowe. Na ogół wspiera projekty typowo edukacyjne lub kulturalne, głównie te związane z wymianą studencką, lokalnymi festiwalami, czy programami studiów. Powiedziałbym, że sam grant wyszehradzki nie jest prestiżowy, ale jego realizacja zwiększa szanse na otrzymanie innych, bardzo ważnych grantów naukowych, takich jak Horizons 2020” - powiedział.

 

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki powstał na mocy umowy zawartej w 2000 roku przez Grupę Wyszehradzką jako projekt finansowego wspierania międzynarodowych inicjatyw w obrębie krajów partnerskich (V4) oraz partnerstwa wschodniego.

 

PAP – Nauka w Polsce

 

ekr/ bko/ agt/

Tagi: uek
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi