Strona główna Aktualności

Powstała nowa monografia o pierwszym władcy Polski

06.07.2013 Książka

„Mieszko Pierwszy Tajemniczy” to tytuł kolejnej książki prof. Przemysława Urbańczyka – profesora zwyczajnego pracującego w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK w cyklu monografii finansowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

W rodzimym piśmiennictwie nie brakuje pozycji na temat pierwszego historycznego władcy Polski. Autor zastrzega, że nie napisał dzieła wyczerpującego wszystkie kwestie wynikające ze źródeł pisanych. „Osią rozważań nie będzie chronologia wydarzeń politycznych, lecz wybrane problemy badawcze. Skupię się na kilku tematach, które albo nie wzbudziły dotąd szerokiego zainteresowania, albo pozwalają na wzbogacenie dotychczasowych interpretacji” – pisze prof. Urbańczyk we wstępie.

 

Naukowiec już w tytule sugeruje, że odtworzenie i zarysowanie postaci Mieszka I nastręcza wiele problemów. Jego zdaniem nadal nie można udzielić jednoznacznych odpowiedzi na wiele kluczowych pytań. Przede wszystkim brak lokalnych źródeł pisanych opisujących władcę – pochodzących z czasów jego panowania. Mimo to badacz sugeruje, że wiele informacji można uzyskać czerpiąc z danych archeologicznych i ograniczonej bazy tekstów.

 

„Archeolodzy, przez dziesięciolecia krępowani przypisywaną im rolą pomocników +królowej nauk+, nie tylko powoli sięgają po niezależność, ale też podejmują równoprawny dialog z historykami. Wykopaliska archeologiczne stanowią często jedyną szansę na zapisanie pustych kart dziejów tych obszarów, dla których nie zachowały się odpowiednio liczne źródła pisane” – pisze autor.

 

Zamiast klasycznego wstępu prof. Urbańczyk przedstawił konfrontację historyków i archeologów z punktu widzenia historii metodologii.

 

Książkę otwiera rozdział poświęcony zagadnieniu państwa i refleksji nad tym, czy już w X wieku może być o nim mowa we Wschodniej i Centralne Europie. W kolejnym autor przygląda się „pierwszym obserwatorom zewnętrznym”, czyli pismom pozostawionym przez autorów opisujących ziemie Polski w czasach Mieszka I. Cały rozdział dotyczy próby rozwikłania imienia Mieszka I i dyskusji nad tym, jak pierwotnie brzmiało. To temat szczególnie bliski prof. Urbańczykowi - 2012 roku naukowiec zorganizował jemu poświęcony panel dyskusyjny w poznańskim Muzeum Archeologicznym.

 

Aż dwa rozdziały autor przeznaczył na istotny aspekt w procesie powstawania państwa polskiego, czyli przyjęcie chrześcijaństwa. Tutaj również przytoczono dyskusję na temat wcześniejszego przenikania tej religii na obszary Polski niż czasy Mieszka I. Omówiono też różne aspekty konwersji władcy i chrystianizacji jemu podległych.

 

Jedną z części książki poświęcono działalności budowlanej pierwszego władcy Polski. Autor kolejno przygląda się typom stawianych konstrukcji – rezydencjonalnym czy sakralnym. Omawia też znaczenie i charakter ówczesnych grodów.

 

Ostatnie rozdziały przybliżają błyskotliwą karierę polityczną Mieszka I, zasięg terytorium znajdującego się pod jego panowaniem i wreszcie tajemnice śmierci i jego pochówku. W tej ostatniej kwestii naukowiec podaje w wątpliwość złożenia ciała pierwszego władcy Polski wewnątrz katedry poznańskiej. Jest to jedna z wielu, jak sam autor przyznaje, kontrowersyjnych propozycji, „które zapewne sprowokują krytyczną dyskusję”.

 

Książka zaopatrzona jest w bogaty aparat naukowy – bibliografię, indeks oraz kilkadziesiąt barwnych fotografii zamieszczonych we wkładce.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Tagi: mieszko , piastowie
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 3
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi