Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
09.07.2013 aktualizacja 09.07.2013

Ponad 3 mln studentów skorzystało z unijnego programu Erasmus

Ponad 3 mln studentów skorzystało z unijnych stypendiów w ramach programu wymiany Erasmus, od momentu jego uruchomienia w 1987 r. – poinformowało w poniedziałek Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

"Dane statystyczne obejmujące rok akademicki 2011/2012 pokazują również, że program umożliwił rekordowej jak dotąd liczbie 250 tys. studentów uczestniczących w programie Erasmus spędzenie części studiów wyższych za granicą lub podjęcie stażu w zagranicznej spółce, tak by wzrosły ich szanse na rynku pracy" – czytamy w komunikacie Przedstawicielstwa przesłanym PAP.

Jak poinformowano, ponad 46 500 kadry akademickiej i administracyjnej również otrzymało wsparcie z programu Erasmus na wyjazdy za granicę w celach dydaktycznych lub szkoleniowych. Ma to pomóc w poprawieniu jakości nauczania i uczenia się w 33 państwach uczestniczących w programie (państwa członkowskie Unii Europejskiej, Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria i Turcja).

Program Erasmus nie jest jedynie programem finansowania wymiany studentów i kadry - wspiera również m.in. wspólne projekty, szkoły letnie. Ma to poprawić działanie systemu edukacji, tak by odpowiadał on na zapotrzebowanie rynku pracy i społeczeństwa.

„W sytuacji trudności gospodarczych i wysokiego bezrobocia osób młodych Erasmus ma szczególnie ważną rolę do odegrania: dzięki zdobytym umiejętnościom i międzynarodowym doświadczeniom stypendyści Erasmusa będą mieli więcej szans na rynku pracy i będą na nim bardziej mobilni. Erasmus odegrał także istotną rolę w doskonaleniu jakości studiów wyższych w Europie poprzez otwarcie uniwersytetów i kolegiów na współpracę międzynarodową. Spoglądając w przyszłość, bardzo się cieszę, że nasz nowy program Erasmus+ w ciągu kolejnych siedmiu lat umożliwi 4 mln młodych osób studiowanie, szkolenie się, nauczanie lub pracę w ramach wolontariatu za granicą” – oceniła Andrulla Wasiliu, komisarz UE ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży.

Jak wynika z przesłanych danych, wśród państw uczestniczących w programie Erasmus najczęściej wybieranym przez studentów miejscem w roku akademickim 2011/2012 były Hiszpania, Francja i Niemcy. Studenci z Hiszpanii stanowili również najliczniejszą grupę wyjeżdżających, przed studentami z Niemiec i Francji.

Coraz większe zainteresowanie wzbudzają staże w spółkach. W roku akademickim 2011/2012 uczestnictwo w takich programach wzrosło o 18 proc. w stosunku do poprzedniego roku, co oznacza, że z takiej możliwości skorzystał co piąty uczestnik programu Erasmus, czyli prawie 50 tys. osób.

Z Polski w roku akademickim 2011/2012 na studia i staże wyjechało 15 315 osób, czyli o 7,6 proc. więcej niż w roku 2010/2011 (14 234). Polacy najchętniej wybierali Hiszpanię (2 721 osób), Niemcy (2 228), Włochy (1 326) i Francję (1 253). Wśród studentów przyjeżdżających do naszego kraju dominowali Hiszpanie (2 495) i Turcy (1 965).

„Liczba stypendiów programu Erasmus w większości krajów uczestniczących w programie jest znacznie mniejsza niż liczba chętnych” – czytamy w komunikacie. Przedstawicielstwo KE w Polsce poinformowało, że średnie stypendium Erasmusa, mające pokryć część dodatkowych kosztów utrzymania za granicą i podróży, wynosiło 252 euro. Stypendium, którego wysokość nie zmieniała się w ciągu ostatnich trzech lat, jest uzupełniane w niektórych krajach przez fundusze krajowe, regionalne lub instytucjonalne.

Od stycznia 2014 r. ruszy nowy unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu - Erasmus+. Zastąpi program „Uczenie się przez całe życie” (Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius, Grundtvig), jak również programy „Młodzież w działaniu”, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink oraz program współpracy dwustronnej z krajami uprzemysłowionymi.

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024