05.12.2019
PL EN
17.07.2013 aktualizacja 17.07.2013

Miliony dla młodych liderów polskiej nauki

41 młodych naukowców otrzyma łącznie 43 mln zł na przeprowadzenie nowatorskich projektów naukowych. To zwycięzcy czwartej edycji programu „Lider”, prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

W programie są finansowane najbardziej innowacyjne projekty naukowców do 35. roku życia. Każda z nagrodzonych osób otrzyma grant wartości około miliona złotych. "W czwartej edycji dofinansowanie otrzymało 41 osób z grona 118 naukowców, którzy złożyli wnioski na całkowitą kwotę przekraczającą 123 mln zł" - informuje w przesłanym PAP komunikacie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

„Grono dotychczasowych prawie stu młodych liderów nauki powiększyło się o kolejnych 41 +milionerów+. To najlepsi z najlepszych. Uzyskane granty pozwolą im na przyspieszenie prac badawczych, przygotowanie wdrożenia innowacyjnych technologii i rozwiązań w gospodarce i dobrą współpracę z partnerami z biznesu. To też ogromna szansa dla polskiej nauki, która wzbogaci się o nowe koncepcje i wzmocni swoją pozycję i konkurencyjność w Europie i świecie” – uważa minister nauki Barbara Kudrycka.

Wśród nagrodzonych projektów badawczych najwyżej oceniono projekt Aleksandra Jamsheera z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dotyczący identyfikacji nowych genów zaangażowanych w rozwój wrodzonych wad kończyn i dysplazji kostnych człowieka. Na zrealizowanie swoich badań otrzyma 1 mln 200 tys. zł.

Taką samą kwotą dofinansowano jeszcze pięciu uczonych. Wśród nich znaleźli się: Przemysław Warchulak z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Ksenia Ostrowska z Politechniki Krakowskiej, Joanna Grzyb z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie, Artur Maciej z Politechniki Śląskiej, Łukasz Święch z Politechniki Rzeszowskiej.

Dofinansowanie otrzymały m.in. badania nad kompaktowym, przenośnym projektorem laserowym czy też projekt koncentrujący się na pracach nad biomateriałami z pamięcią kształtu do wytwarzania inteligentnych nośników leków.

W trakcie postępowania konkursowego młodzi badacze musieli wykazać się przygotowaniem do podjęcia samodzielnej realizacji projektu, który znajdzie zastosowanie w praktyce. Autorów najwyżej ocenionych wniosków zaproszono na rozmowy kwalifikacyjne. Mieli za zadanie przekonać grono wybitnych ekspertów o znaczeniu zaproponowanego rozwiązania dla nauki i gospodarki.

"Dotychczasowe edycje programu Lider pokazały ogromny potencjał polskich badaczy. Wierzę, że dzięki przyznanym funduszom nie tylko sfinansujemy naukowe marzenia młodych naukowców, ale też umocnimy przekonanie o ogromnym potencjale i przedsiębiorczości polskiej nauki" – mówi dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019