Strona główna Aktualności

Prawie 30 mln zł z NCN dla sześciu zespołów badawczych

24.07.2013 Granty i stypendia

Foto: Fotolia

Niemal 30 mln złotych otrzymało sześć zespołów naukowych w ramach programu Symfonia1 rozstrzygniętego przez Narodowe Centrum Nauki. Po dwa granty otrzymały: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.

W programie Symfonia nagradzane są projekty badawcze integrujące informacje, dane, metody, techniki i narzędzia badawcze, perspektywy, idee oraz teorie z dwóch lub więcej obszarów nauki.

 

W pierwszej edycji programu Symfonia złożono 40 wniosków o finansowanie badań. Ostatecznie nagrodzono sześć z nich.

 

Najwyższe dofinansowanie - 6,5 mln zł – otrzymały dwa zespoły. Zespół prof. Stanisława Potempy z Uniwersytetu Jagiellońskiego za otrzymany grant zbada „zewnątrzkomórkową aktywność proteolityczną ludzkiego epitelium - rolę w modulacji przekazu sygnału w obrębie nabłonka”. Z kolei prof. Andrzej Wróbel z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie poprowadzi projekt „Kontrola i regulacja zachowań metodami neuroinżynierii”.

 

Kwotą 6 mln 100 tys. zł nagrodzono badania prof. Tadeusza Sarny z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który wraz ze swoim zespołem będzie badał „dwoistą rolę światła niebieskiego”.

 

Grantami nagrodzono też projekty prowadzone przez: prof. Jerzego Duszyńskiego z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, prof. Włodzisława Ducha oraz prof. Bogusława Andrzej Buszewskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

W konkursie mogą wziąć udział wybitni naukowcy, których badania "wyróżniają się najwyższą jakością, odważnym przekraczaniem granic pomiędzy różnymi dziedzinami nauki, przyczyniają się do tworzenia nowych wartości i otwierania nowych perspektyw w nauce".

 

Z wnioskiem o przyznanie środków finansowych na realizację międzydziedzinowego projektu badawczego może wystąpić jednostka naukowa bądź konsorcjum naukowe. Zgłaszane badania powinny dotyczyć następujących dziedzin: nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce; nauki ścisłe i techniczne; nauki o życiu.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Tagi: ncbr , ncn , symfonia
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi