Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
25.07.2013 aktualizacja 25.07.2013

Na Ukrainie odkryto starożytny krąg kamienny

Fragment odkrytego kręgu kamienneg. Foto: Magdalena Przysiężna - Pizarska Fragment odkrytego kręgu kamienneg. Foto: Magdalena Przysiężna - Pizarska

Międzynarodowy zespół archeologów odkrył podczas badań na terenie obozu rzymskiego we wsi Kartal - Orłowka nad Dunajem na Ukrainie starożytne cmentarzysko z bogato wyposażonymi grobami i kręgiem kamiennym.

Wykopaliska prowadzili wspólnie archeolodzy i studenci z Zakładu Archeologii Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego pod kierunkiem dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej, wrocławskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii PAN we współpracy z naukowcami z Fakultetu Historycznego i Muzeum Archeologicznego w Odessie.

„W czasie badań przykładamy dużą wagę do kwestii szkolenia studentów archeologii. Szczęśliwie dla nich wybór stanowiska okazał się strzałem w dziesiątkę. Zaskakujące było to, iż w miejscu, gdzie spodziewaliśmy się skraju cmentarzyska, małej liczby obiektów, odkryliśmy krąg kamienny sprzed 3 tysięcy lat, w który wkopane były bogato wyposażone pochówki” – wyjaśnia PAP kierowniczka prac.

Archeolog dodaje, że stanowisko na Ukrainie wybrano do badań pod kątem studentów z Opola. W ramach zajęć żacy uczą się zagadnień dotyczących kultur o metryce wschodniej. Poznają metodykę badawczą i sposoby dokumentacji archeologicznej. „Szukaliśmy stanowiska, dzięki któremu uda się studentom pokazać materiały zarówno kultur występujących u nas w Polsce, jak i takich, które swoją specyfiką będą związane jedynie ze wschodem. Stanowisko, dzięki podpisanej współpracy, okazało się rewelacyjne” – dodaje dr Przysiężna-Pizarska.

Archeolodzy natknęli się na 2,5-tysiącletnie pochówki (tzw. halsztackie) wyposażone w bransolety z brązu, naczynia m.in. kubeczki i miseczki, umieszczone przy głowie zmarłego. Przy pochówkach znaleziono również kamienie pod głowami zmarłych, co archeolodzy odczytują jako „poduszkę” - podparcie dla głowy. Zmarli ułożeni byli na osi północ – południe, w pozycji skurczonej na prawym boku, z nogami podciągniętymi, z rękami przyciśniętymi do klatki piersiowej.

Prace były finansowane przez Uniwersytet Opolski Instytut Historii oraz przez wrocławski oddział Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Brali w nich udział studenci z Polski, Ukrainy, Mołdawii i Rumunii. Badania odbywały się od końca czerwca do końca lipca tego roku.

„Wspólna ciężka praca i zaangażowanie stron doprowadziło do nawiązania trwałej współpracy i wymiany studentów oraz naukowców. Kolejnej wykopaliska odbędą się już w przyszłym roku” – kończy dr Przysiężna-Pizarska.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024