Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
02.08.2013 aktualizacja 02.08.2013

Trwa nabór prac do Konkursu Prac Młodych Naukowców

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Do końca października można nadsyłać zgłoszenia do 20. edycji Polskich Eliminacji do europejskiego Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej, organizowanych przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci.

Projekty badawcze biorące udział w konkursie powstać muszą przed podjęciem studiów na wyższej uczelni i moga mieć maksymalnie trójkę autorów. Muszą również zostać wyróżnione na centralnym etapie olimpiady przedmiotowej albo uzyskać rekomendację eksperta - pracownika naukowego z doktoratem. Tematyka prac obejmuje szereg dziedzin, od nauk ścisłych, przez przyrodniczne, po społeczne i humanistyczne.

Nadesłane artykuły są recenzowane przez ekspertów i naukowców i oceniane przez jury. Polski finał konkursu ma formę sesji plakatowej, na której autorzy najlepszych nadesłanych prac prezentują swój projekt każdemu z jurorów oraz publiczności. Spośród finalistów wyłoniona zostanie trzyosobowa reprezentacja Polski, która we wrześniu 2014 roku weźmie udział w międzynarodowego finałach 26. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE w Warszawie.

Konkurs Prac Młodych naukowców organizowany jest przez Komisję Europejską od 1989 roku, jako kontynuacja międzynarodowego konkursu Philipsa, organizowanego od 1968 roku. W konkursie mogą brać udział młodzi ludzie, którzy nie rozpoczęli jeszcze studiów, ale mogą pochwalić się już wynikami własnej pracy badawczej lub technicznej.

Polskie eliminacje do konkursu organizowane są od 1995 roku przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, stowarzyszenie pomagające uczniom wybitnie uzdolnionym w rozwoju ich zainteresowań.

W finałach europejskich młodzi Polacy dobrze sobie radzą. Od 1995 roku, kiedy Polska po raz pierwszy wzięła udział w konkursie, międzynarodowe jury nagrodziło 28 projektów z naszego kraju. Polacy zdobyli aż 22 nagrody główne i 17 dodatkowych. Pod względem osiągnięć wyprzedzają nas jedynie Niemcy i Brytyjczycy, przy czym reprezentanci tych państw biorą udział w konkursie od 1989 roku.

\"Młodzi naukowcy weszli do Unii Europejskiej o wiele wcześniej niż reszta naszego kraju. Na kolejne finały jadą bez kompleksów\" – mówi z dumą prof. Jan Madey, przewodniczący zarządu KFnrD.

We wrześniu, w tegorocznym finale 25. edycji Konkursu Polskę będą reprezentowali w Pradze fizycy Michał Gumiela i Rafał Kozik, matematyk Aleksander Horawa i biolog Arkadiusz Jankiewicz. Ich prace wyłonione zostały wiosną w eliminacjach odbywających się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Laureaci polskich eliminacji, którzy nie dostaną się do reprezentacji Polski, liczyć mogą na nagrody pieniężne, nagrody rzeczowe oraz indeksy na najlepsze polskie uczelnie.

PAP - Nauka w Polsce

maab/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024