23.11.2019
PL EN
06.08.2013 aktualizacja 06.08.2013

Polscy studenci wezmą udział w międzynarodowym konkursie Air Cargo Challenge

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Już w tym tygodniu trzy zespoly reprezentujące polskie uczelnie pojadą do bazy wojskowej w Ota, żeby rywalizować z drużynami z całego świata o tytuł najlepszych konstruktorów samolotów udźwigowych.

W dniach 8-12 sierpnia w Portugalii odbędzie się kolejna edycja międzynarodowych zawodów Air Cargo Challenge. Z Polski pojadą na nie trzy zespoły z Polski, reprezentujące Politechnikę Białostocką, Politechnikę Rzeszowską i Politechnikę Śląską.

\"Chcemy pokazać, że w Polsce także są zdolni, ambitni młodzi inżynierowie\" - mówią członkowie zespołu High Flyers z Politechniki Śląskiej. \"Nasz samolot, HF-2 Heron jest już gotowy. Został od podstaw zaprojektowany tak, aby udźwignąć jak największy ciężar, w czym pomóc ma olbrzymie, jak na tę klasę płatowca, skrzydło o rozpiętości 5 metrów.\"

Air Cargo Challenge to odbywające się co dwa lata międzynarodowe zawody samolotów bezzałogowych skierowane do studentów uczelni technicznych. Celem rywalizacji jest zaprojektowanie i skonstruowanie samolotu, który przy zadanych parametrach technicznych (m.in. wymiary skrzyni transportowej, określona jednostka napędowa) będzie w stanie unieść ładunek o jak największej masie.

\"Nasz samolot, HF-2 Heron jest już gotowy. Został od podstaw zaprojektowany tak, aby udźwignąć jak największy ciężar, w czym pomóc ma olbrzymie, jak na tę klasę płatowca, skrzydło o rozpiętości 5 metrów\" - tłumaczą studenci ze Śląska.

Oprócz polskich zespołów w konkursie weźmie udział 28 drużyn z dwunastu krajów.

PAP - Nauka w Polsce

maab/ tot/

Copyright © Fundacja PAP 2019