Strona główna Aktualności
Przyroda

Internauci ratują naukowe fotosafari

12.08.2013 Przyroda

Fot. Fotolia

Snaphot Serengeti - popularny projekt, w którym internauci pomagali badaczom, oznaczając zwierzęta na zdjęciach z sawanny - znalazł się w finansowych opałach. Kłopotom zaradzili internauci, którzy zebrali środki potrzebne na kontynuację projektu.

Po co zebrały się zebry? Czy to gnu tak gna? Co tropi topi? Takie pytania zadają sobie czasem uczestnicy projektu Snapshot Serengeti działającego na platformie Zooniverse.org. Ich zadaniem jest przeglądanie zdjęć z sawanny Serengeti na pograniczu Kenii i Tanzanii w Afryce i oznaczanie zwierząt widocznych na zdjęciach. Ma to pomóc naukowcom w dokładniejszym poznaniu zachowań dzikiej fauny.

 

W projekcie internauci mogą się poczuć jak badacze, edytorzy zdjęć i detektywi jednocześnie. Zdjęcia - robione automatycznie, kiedy przed obiektywem pojawia się ruch - nie zawsze są idealne. Często na zdjęciach porusza się jedynie trawa, a czasem po kawałku kończyny czy ogonie trzeba wywnioskować, co to za zwierzę. Ale tym większa jest potem satysfakcja, kiedy wreszcie trafi się na perełkę - zdjęcie antylopy w trakcie skoku, patrzącego prosto w obiektyw jeżozwierza, rodziny słoni czy przeciągającej się lwicy.

 

Internauci z Polski, dzięki wsparciu Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i New Science Foundation, mogli korzystać z polskiej wersji językowej projektu.

 

Niestety, jak zaznaczył w przesłanej PAP informacji dr hab. Lech Mankiewicz z CFT PAN, ostatnio Snapshot Serengeti popadł w tarapaty finansowe. University of Minnesota, który jest gospodarzem projektu, nie zdobył finansowania na kolejny sezon i projektowi groziło zamknięcie, a przynajmniej powolna agonia. Pieniądze były potrzebne m.in. po to, by wymienić uszkodzony sprzęt - aparaty fotograficzne nadgryzane były przez hieny, zrywane z drzew przez słonie, zasiedlane przez mrówki czy niszczone przez deszcze.

 

Co w tej sytuacji zrobili naukowcy? Zwrócili się po pomoc finansową do internautów (http://www.indiegogo.com/projects/save-snapshot-serengeti) i udało im się zebrać potrzebną kwotę. Naukowcom wystarczyłyby 33 tys. dolarów, ale internauci zaoferowali jeszcze więcej. Dzięki nim Snapshot Serengeti będzie funkcjonował przez kolejny sezon, a University of Minnesota zapewnia, że zdobędzie środki na kontynuowanie projektu.

 

Internauci za pieniądze, które oferowali, mogli np. dostać pocztówkę z Serengeti, kupić pogryzione przez hieny aparaty czy stać się bohaterem fotomontażu z lwem w tle. Prof. Lech Mankiewicz zachęca polskich naukowców, którym brakuje środków na realizację projektu do spróbowania swoich sił w portalach crowdfundingowych (np. PolakPotrafi.pl).

 

Więcej o projekcie w artykule PAP http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,395801,internauci-moga-podpatrywac-zwierzeta-z-parku-narodowego-serengeti.html

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Dunbar, plotki i ewolucja języka Dunbar, plotki i ewolucja języka

Ludzka kultura jest przesycona językiem. Dzięki niemu jesteśmy zdolni do osiągania najniezwyklejszych rzeczy - podkreśla brytyjski antropolog Robin Dunbar. I krok po kroku tłumaczy, kiedy, jak i dlaczego ludzie zaczęli ze sobą rozmawiać, podczas gdy małpom wciąż wystarcza iskanie.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek
Albert Einstein

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->