Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
16.08.2013 aktualizacja 16.08.2013

Muzeum UJ – Collegium Maius docenione przez “The Wall Street Journal”

Uniwersytecki zbiór liczy ponad 2 tys. obiektów i obejmuje eksponaty z większości dyscyplin naukowych: astronomii, geodezji, nawigacji, fizyki, matematyki, chemii, biologii, miar i wag.

Podstawę kolekcji stanowią przyrządy będące dawnym wyposażeniem pracowni uniwersyteckich, w tym pierwszej Katedry Fizyki powstałej w 1778 r., Obserwatorium Astronomicznego z 1792 r., I-szego Zakładu Chemicznego z 1782 r. Do najcenniejszych obiektów zaliczane są m.in. instrumenty astronomiczne datowane od XI do XIX wieku, globusy (XVI-XIX wiek), naczynia chemiczne z końca XVIII wieku oraz zespół instrumentów kriogenicznych z drugiej połowy XIX wieku.

Autor tekstu, George Semler, pisze że dawna stolica Polski swą sławę zawdzięcza znanym ludziom i średniowiecznym zabytkom. Podkreśla, że to dzięki nim miasto wzrosło do rangi jednego z najpiękniejszych miast w Europie.

Wśród opisywanych miejsc – oprócz Muzeum UJ - Collegium Maius, znalazły się m.in. Zamek Królewski na Wawelu, największy w Europie średniowieczny rynek, Kopiec Kościuszki, Fabryka Oskara Schindlera.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024