Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
20.08.2013 aktualizacja 20.08.2013

Uniwersytet Harvarda najlepszy w prestiżowym rankingu

Uniwersytet Harvarda po raz jedenasty z rzędu zwyciężył w Akademickim Rankingu Uniwersytetów Świata. W pierwszej dziesiątce są tylko dwie uczelnie z Europy. Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski znajdują się w czwartej setce zestawienia.

Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) - znany również jako Lista Szanghajska, opublikowano po raz 11. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju.

W pierwszej dwudziestce zestawienia znajduje się aż siedemnaście uczelni ze Stanów Zjednoczonych. Uniwersytet Harvarda pierwsze miejsce w rankingu zajmuje jedenasty rok z rzędu. W pierwszej czwórce znajdują się: Uniwersytet Stanforda, Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT). Piąte miejsce zajął brytyjski Uniwersytet Cambridge, a dziesiąte Uniwersytet Oxfordzki. Najlepszą dwudziestkę zamyka Politechnika Federalna w Zurychu.

W zestawieniu znalazły się tylko dwie polskie uczelnie: Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. Obie uplasowały się w czwartej setce zestawienia. W tym przedziale miejsc utrzymują się niemal od początku istnienia rankingu. Tylko w 2003 r. UJ znalazł się niżej - w piątej setce.

Lista Szanghajska tworzona jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę najczęściej cytowanych naukowców, liczbę publikacji w czasopismach "Nature" czy "Science", liczbę publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni. W rankingu branych jest pod uwagę ponad 1000 uczelni, spośród których na liście pojawia się 500.

Lista dostępna jest na stronie: http://www.shanghairanking.com/

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024