Strona główna Aktualności
Kosmos

Zorza polarna nad Grenlandią - online

20.08.2013 Astronomia, Kosmos

Fot. Fotolia

Internauci mogą na żywo oglądać zorze polarne znad bieguna północnego. Transmisja online oraz zdjęcia dostępne będą dzięki obserwacjom prowadzonym na Grenlandii od 24 do 29 sierpnia. Wtedy - według prognoz - zorze mogą być szczególnie spektakularne.

Jak w przesłanym PAP komunikacie poinformowali przedstawiciele konsorcjum "Sieć inteligentnych teleskopów-robotów" GLORIA, w najbliższych dniach zespół astronomów, inżynierów i astrofotografów udaje się na wyprawę do południowej Grenlandii, aby obserwować zorze polarne nad biegunem północnym. Wyprawa organizowana jest w czasie, kiedy wystąpienie zórz polarnych jest bardzo prawdopodobne - wtedy nastąpić ma punkt kulminacyjny 11-letniego cyklu aktywności Słońca.

 

Koordynatorem wyprawy „Shelios 2013” jest Miquel Serra-Ricart, badacz z IAC (Instytutu Astrofizyki Wysp Kanaryjskich). Dzięki europejskiemu projektowi GLORIA (gloria-project.eu) filmy i zdjęcia zorzy polarnej nad Grenlandią dostępne będą na żywo w Internecie.

 

Każdego dnia wyprawy od 2:30 do 3:30 czasu polskiego dostępny będzie na żywo czarno-biały przekaz z kamery, obejmujący sekwencje obrazów przedstawiające ruchy zorzy polarnej. Transmisje te będzie można obejrzeć na portalu projektu GLORIA live.gloria-project.eu oraz na stronie telewizji internetowej sky-live.tv. Portal zawierać też będzie bieżące informacje o pogodzie w miejscu obserwacji oraz aktualny harmonogram transmisji. Informacje będą również udostępniane za pośrednictwem sieci społecznościowych projektu GLORIA.

 

Ponadto, w czasie transmisji na żywo, co minutę prezentowane będą dwa wysokiej rozdzielczości zdjęcia wykonane w tym samym czasie z dwóch różnych miejsc odległych od siebie o około 10 km. Zdjęcia te służyć będą studentom do obliczania wysokości tworzenia się zorzy polarnej.

 

"Wspaniały niebiański spektakl zorzy polarnej można obejrzeć, gdy emitowany przez Słońce strumień pełnych energii cząstek dociera do atmosfery ziemskiej w postaci tak zwanego wiatru słonecznego" - poinformowano w komunikacie. Wyjaśniono, że obdarzone wysokim ładunkiem elektrycznym cząstki (przede wszystkim elektrony) wchodzą w atmosferę ziemską. Ze względu na pole magnetyczne Ziemi ma to miejsce zwłaszcza w pobliżu ziemskich biegunów. Zderzanie się cząstek ze Słońca z atomami i cząsteczkami atmosfery powoduje emisję światła.

 

Zorze polarne przyjmują czasem postać kurtyn świetlnych, szybko zmieniających się i świecących różnymi kolorami. Emisja światła następuje na wysokości między 100 a 400 km. Zderzenie cząstek z atomami tlenu daje światło o odcieniu zielonym, zaś z atomami azotu – światło o odcieniu czerwonym. W latach 2011 i 2012 obserwowano intensywne zorze polarne związane z trwającym okresem zwiększonej aktywności Słońca.

 

Naukowcy informują, że w najbliższych dniach wypadnie maksimum aktywności Słońca. Aktywność słoneczną określa się na podstawie ilości plam słonecznych, czyli ciemnych obszarów wykrytych na powierzchni Słońca. Gdy zbliża się maksimum aktywności Słońca, liczba plam na jego powierzchni wzrasta. Ponadto bieguny magnetyczne Słońca zamieniają się miejscami. Odbywa się to cyklicznie co około 11 lat.

 

Jak przypominają badacze z projektu GLORIA, jednym z efektów występowania maksimów aktywności Słońca są burze słoneczne - wzmożona emisja obdarzonych wysokim ładunkiem cząstek elementarnych. Główne obserwowane na Ziemi skutki maksimów słonecznych to zwiększenie częstotliwości występowania oraz jasności zórz polarnych. Możliwe są również zakłócenia w pracy sieci komunikacyjnych czy zakłócenia w dostawach energii elektrycznej, spowodowane tym, że do powierzchni Ziemi docierają ogromne liczby elektronów. Naukowcy nie wykluczają też, że maksimum aktywności Słońca ma wpływ na klimat na Ziemi.

 

GLORIA to trzyletni projekt finansowany w ramach 7PR Unii Europejskiej. Uczestniczy w nim 13 instytucji z 8 krajów. W Polsce członkami sieci Gloria są naukowcy z zespołu "Pi of the Sky" pracujący na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, w Narodowym Centrum Badań Jądrowych i w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

 

PAP - Nauka w Polsce

lt/ tot/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi