14.12.2019
PL EN
22.08.2013 aktualizacja 22.08.2013

Ministerstwo nauki: kredyt z EBI neutralny dla budżetu państwa

Prawie 1 mld euro kredytu, jaki Europejski Bank Inwestycyjny udzielił na finansowanie prac badawczo-rozwojowych w Polsce, jest neutralne dla budżetu - poinformował PAP rzecznik ministerstwa nauki Kamil Melcer. Pieniądze trafią m.in. na granty dla naukowców.

"Umowy kredytowe z EBI mają charakter neutralny wobec przepływów z budżetu państwa. Oznacza to, że nie generują żadnych dodatkowych środków dla ostatecznych beneficjentów. Tym samym rozdysponowanie środków na rzecz Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju odbywa się tak jak dotychczas, w ramach typowej procedury budżetowej" - wyjaśnił rzecznik.

Poinformował, że nie są do dodatkowe pieniądze, które nagle trafią do tych instytucji.

Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski wymienił podczas wtorkowej konferencji ministerstwo nauki wśród resortów, w których w związku z nowelizacją budżetu na ten rok dokonano największych oszczędności. Kamil Melcer wyjaśnił, że wyniosły one 287 mln zł. Wskazał, że to 1,92 proc. budżetu, jakim dysponuje resort. "W pierwszej kolejności oszczędzaliśmy na tych projektach, które były zaplanowane na ten rok, ale i tak nie miały szans zostać zrealizowane" - poinformował rzecznik.

Kredyt o wartości 490 mln euro posłuży do finansowania grantów, które będą przyznawane przez Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Grant będą mogli otrzymać studenci studiów doktoranckich, pracownicy naukowi posiadający stopień naukowy doktora oraz dojrzali naukowcy. Granty te umożliwią realizację projektów obejmujących badania podstawowe lub stosowane, które będą przeprowadzone w publicznych instytutach badawczych, uczelniach i przedsiębiorstwach w całej Polsce.

Kredyt w wysokości 480 mln euro ma być przeznaczony na finansowanie statutowych zadań badawczych realizowanych przez pracowników naukowych zatrudnionych przez publiczne uczelnie i instytuty badawcze w Polsce. Jak wynika z informacji przekazanych przez EBI, wsparcie ma objąć większość dyscyplin naukowych, z wyjątkiem badań w dziedzinie medycyny prowadzonych przez szpitale uniwersyteckie oraz badań związanych z obronnością.

Realizacja obu projektów przewidziana jest na lata 2013 i 2014.

PAP - Nauka w Polsce

her/ je/

Copyright © Fundacja PAP 2019