21.02.2019
PL EN
28.08.2013 aktualizacja 28.08.2013

Muzyka ocenia się oczami

W konkursach muzyki klasycznej o wygranej może decydować nie tyle muzyka, ile sceniczna prezencja – informuje pismo „PNAS”.

Naukowcy z University College w Londynie prezentowali grupie ponad 1000 osób samą muzykę oraz udźwiękowione bądź pozbawione dźwięku nagrania wideo z 10 międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Jak się okazało, oglądający sam obraz potrafili prawidłowo wskazać zwycięzcę częściej niż ci, którzy słyszeli także muzykę (lub sama muzykę). W przypadku obrazu z dźwiękiem zwycięzcę typowano prawidłowo tak samo często, jak podczas słuchania samej muzyki. Efekt ten dotyczył nawet profesjonalnych muzyków.

Zdaniem autorów badań wynik ten potwierdza, że u człowieka najważniejszym zmysłem jest wzrok. Na podstawie zachowania pianisty, jego wyrazu twarzy i ruchów można ocenić pasję, wyjątkowość i kreatywność. „Niezależnie od poziomu doświadczenia, kierujemy się głównie informacją wizualną, nawet gdy chodzi o muzykę” – wyjaśniła główna autorka badań dr Chia-Jung Tsay, która sama jest koncertującą pianistką.

Doktor Tsay zwraca uwagę, że podobny mechanizm działa także w przypadku zatrudniania pracowników i wybierania politycznych liderów, toteż powinniśmy być go bardziej świadomi. (PAP)

pmw/jjj/

Copyright © Fundacja PAP 2019