Strona główna Aktualności
Uczelnie

240 mln zł od Narodowego Centrum Nauki w nowych konkursach

18.09.2013 Uczelnie, Konkursy

Fot. Fotolia

240 mln zł przeznaczy Narodowe Centrum Nauki (NCN) na projekty badawcze w ogłoszonych we wtorek konkursach dla naukowców: OPUS, PRELUDIUM i SONATA.

PRELUDIUM to konkurs skierowany do osób rozpoczynających swoją karierę naukową, które nie uzyskały jeszcze stopnia naukowego doktora. Temat projektu nie musi być jednak związany z przygotowywaną rozprawą doktorską. Na realizację projektów w konkursie PRELUDIUM 6 Rada NCN przeznaczyła kwotę 30 mln zł. Wysokość finansowania pojedynczego projektu nie może przekraczać 50 tys. zł na każdy rok realizacji.

 

"Konkurs PRELUDIUM, skierowany do młodych badaczy, podobnie jak stypendia doktorskie i staże podoktorskie, stanowi bardzo ważną część działalności centrum. Jednym z naszych priorytetów jest wspieranie osób stojących na początku swojej ścieżki naukowej" – mówi przewodniczący Rady NCN, prof. Michał Karoński.

 

OPUS jest natomiast konkursem ogólnym, w którym może wziąć udział każdy naukowiec, niezależnie od posiadanego stopnia lub tytułu naukowego, dorobku czy też doświadczenia. Z tego względu konkurs ten cieszy się wśród wnioskodawców największą popularnością. W ramach tego konkursu finansowany może być również zakup lub wytworzenie aparatury badawczej niezbędnej do przeprowadzenia badań. W konkursie OPUS 6 centrum ma do rozdysponowania 180 mln zł.

 

Trzecim z ogłoszonych konkursów jest SONATA, w której kierownikiem projektu może być jedynie badacz ze stopniem naukowym doktora, uzyskanym nie wcześniej niż 5 lat przed rokiem złożenia wniosku. Na realizację projektów w ramach konkursu SONATA przeznaczono 30 mln zł.

 

Do wszystkich tych trzech konkursów kwalifikowane są te projekty badawcze, których okres realizacji jest nie krótszy niż 12 miesięcy i nie przekracza 36 miesięcy.

 

W konkursach finansowane są projekty badawcze w zakresie badań podstawowych, czyli badań teoretycznych, które nie muszą być nastawione na natychmiastowe praktyczne zastosowanie ich wyników. "Badania podstawowe są jednak niezwykle ważne dla rozwoju innowacyjności, gdyż nie tylko pozwalają zrozumieć i wyjaśnić zjawiska zachodzące w otaczającym nas świecie, ale przede wszystkim stanowią intelektualny zaczyn pomysłów praktycznych, często wyprzedzających swoją epokę. Mogą one w przyszłości zaowocować ważnymi wynalazkami" – podkreśla dyrektor NCN, prof. Andrzej Jajszczyk.

 

Termin składania wniosków upływa dnia 16 grudnia tego roku. W konkursach OPUS, PRELUDIUM oraz SONATA, rozstrzygniętych w 2012 r., NCN przyznało polskim naukowcom łącznie ponad 682 mln zł.

 

Szczegółowe informacje na temat konkursów dostępne są na stronie: www.ncn.gov.pl

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Tagi: ncn
Podziel się
Ocena: 1 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Jak promować naukę? Jest nowy, bezpłatny poradnik Jak promować naukę? Jest nowy, bezpłatny poradnik

Jak opowiadać o nauce Kowalskiemu? Gdzie i kiedy promować wyniki badań naukowych? Jak się przygotować do wykładów popularnonaukowych czy wywiadów telewizyjnych? - odpowiedzi na te pytania naukowcy znajdą w bezpłatnym poradniku pt. "Sztuka promocji nauki" wydanym przez OPI.

Więcej

Myśl na dziś

Naukowcy usiłują przekształcić to co niemożliwe – w możliwe. Politycy często chcą przekształcić to co możliwe – w niemożliwe.
Bertrand Russell

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->