Strona główna Aktualności
Uczelnie

Kudrycka: Polska i Austria będą finansować Instytut Nauk o Człowieku

19.09.2013 Uczelnie
Warszawa, 09.07.2013. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, 9 bm. (rp/awol)PAP/Radek Pietruszka

Fot. PAP/ Radek Pietruszka 09.07.2013

Wiedeński Instytut Nauk o Człowieku - od lat 80. jedno z najważniejszych centrów wymiany intelektualnej między Wschodem i Zachodem Europy - będzie finansowany przez rządy Polski i Austrii - poinformowała w czwartek minister nauki Barbara Kudrycka na rządowym blogu.

"Cieszę się, że premier Donald Tusk podpisał właśnie zgodę na rozpoczęcie negocjacji pomiędzy ministrami nauki Polski i Austrii. Oba państwa podpiszą umowę, w której zobowiązują się do wyłożenia 750 tysięcy euro na działalność Instytutu Nauk o Człowieku w latach 2014 – 2016. Dzięki tym środkom możliwa będzie organizacja debat, konferencji i spotkań, ale nade wszystko sfinansowanie stypendiów dla studentów i doktorantów z całej Polski, podejmujących badania humanistyczne i społeczne, pomagające lepiej rozumieć współczesne zjawiska polityczne, społeczne i gospodarcze" - wyjaśnia minister nauki i szkolnictwa wyższego.

 

Chodzi o Instytut Nauk o Człowieku (Institut fuer die Wissenschaften dem Menschen – IWM) w Wiedniu. Założyło go w 1982 dwóch filozofów z Polski i filozof z Niemiec - ks. Józef Tischner, Krzysztof Michalski i Hans-Georg Gadamer.

 

"Dzięki niemu Wiedeń szybko stał się miejscem spotkań intelektualistów z Europy Środkowej i Wschodniej z najwybitniejszymi osobowościami Zachodu. Miejscem debaty o pokoju i przebaczeniu w czasach, gdy żelazna kurtyna już opadała. Centrum wybiegającego w przyszłość myślenia o zjednoczonej Europie" - pisze Kudrycka.

 

Minister przywołała słowa Jana Pawła II, który wspierał ideę działania Instytutu od samego początku i w 2003 roku, z okazji 20-lecia istnienia Instytutu pisał, że wydarzenia 1989 r. i przyspieszone tempo jednoczenia się Europy pokazały, że istnieje potrzeba systematycznej analizy naukowej, szeroko zakrojonych dyskusji i konkretnych propozycji, czyli tego, co zawsze było celem prac Instytutu.

 

"Ostatecznie bowiem każde rozwiązanie poważnych kryzysów, jakie przeżywa współczesne społeczeństwo, oraz każdy wysiłek podejmowany w celu zbudowania przyszłości bardziej godnej człowieka muszą opierać się na poszanowaniu wrodzonej godności i duchowej wielkości każdej osoby ludzkiej. Konieczny jest również szacunek dla bogatej różnorodności kultur oraz wartości religijnych" - cytuje słowa papieża Kudrycka.

 

Dziś Instytut Nauk o Człowieku realizuje ambitne projekty badawcze w naukach humanistycznych i społecznych. "Nieustannie zabiega o dobry dialog dla przyszłości Europy, przyznaje młodym badaczom liczne stypendia – wśród nich te im. ks. Józefa Tischnera czy Bronisława Geremka. Z Instytutem związani są znakomici uczeni, publicyści i politycy, m.in. Timothy Garton Ash, Joschka Fischer, Jerzy Szacki czy Timothy Snyder" - dodaje minister.

 

Jak wyjaśnia, finansowanie działalności instytutu przez rządy Austrii i Polski jest swoistą realizacją testamentu zmarłego w lutym tego roku prof. Krzysztofa Michalskiego. "Profesor Krzysztof Michalski w czasie jednego z naszych ostatnich spotkań w ministerstwie nauki zabiegał o to, by Instytut mógł zyskać stabilne finansowanie" - pisze Kudrycka i wyraża nadzieję, że dzięki rządowym funduszom uda się sfinansować stypendia imienia prof. Michalskiego.

 

"Oby trafiły do młodych badaczy, którzy - tak jak on - swoją wiedzą i badaniami naukowymi wspierają ideę człowieka w nowoczesnym społeczeństwie - otwartego i tolerancyjnego, potrafiącego zasypywać społeczne podziały w najskuteczniejszy sposób: mądrą, spokojną, naukową debatą" - podkreśla.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ula/ tot/ ura/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi