Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
23.09.2013 aktualizacja 23.09.2013

W Pradze rozpoczął się finał konkursu UE dla młodych badaczy

W Pradze rozpoczął się finał 25. edycji Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej. Polskę reprezentują cztery osoby. Laureatów poznamy we wtorek po południu.

Konkurs EUCYS (EU Contest for Young Scientists) jest organizowany przez Komisję Europejską od 1989 roku. Mogą w nim brać udział osoby w wieku od 14 do 21 lat. Obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od 2004 roku także nauki społeczne i ekonomiczne. Projekty ocenia wielonarodowe jury. Każdy kraj może zgłosić najwyżej trzy prace.

W rywalizacji co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy młodych badaczy. W tym roku do finału dotarło 126 osób – przedstawiciele 37 krajów przygotowali 85 projektów. Oprócz europejskich, prezentowane są także prace młodzieży z Chin, Gruzji, Egiptu, Izraela, Kanady, Korei Południowej, USA, a nawet Nowej Zelandii. Najliczniej reprezentowane są prace z dziedziny techniki (21) oraz fizyki (13) i informatyki (10), najskromniej – dotyczące nauk społecznych (4). Polskę reprezentują czterej młodzi naukowcy.

Aleksander Horawa jako pierwszy na świecie obalił ogłoszoną dwa lata temu w internecie przez prof. Petera L. Clarka z University of Georgia hipotezę dotyczącą niezmienników w skończonych przestrzeniach metrycznych. Dzięki jego pracy można lepiej zrozumieć to zagadnienie, co może pozwolić na udoskonalenie pomiarów przedmiotów o skomplikowanych kształtach.

Michała Gumielę i Rafała Kozika zainspirowały dziwne punkciki, widoczne na cyfrowych zdjęciach elektrowni w Fukushimie. Okazało się, że to ślady promieniowania jonizującego. Obaj wykazali, że tanie matryce CCD i CMOS z kamer internetowych, aparatów fotograficznych czy telefonów komórkowych można wykorzystać do wykrywania i pomiaru dawki promieniowania. Odpowiedni program może zmienić telefon z wbudowaną kamerą w urządzenie ostrzegające przed niebezpiecznym promieniowaniem.

Arkadiusz Jankiewicz dokonał pionierskich pomiarów zasięgu lotu pszczoły miodnej. Jego metoda analizy pyłku jest tania, prosta i nie szkodzi pszczołom. Dotychczas stosowane sposoby wymagały znakowania pszczół specjalną farbą czy przyczepiania miniaturowych nadajników i korzystania z radaru pogodowego NASA. Tymczasem analiza pyłku to sposób możliwy do wykorzystania w każdej pasiece. Dzięki niej pszczelarze mogą na przykład przemieścić ul, by uzyskać miód pochodzący z określonych roślin.

Polskie eliminacje od 1995 roku z ramienia Komisji Europejskiej organizuje Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Polacy zdobyli od tego czasu aż 20 nagród głównych i wiele dodatkowych. Więcej tytułów zgromadzili jedynie Brytyjczycy i Niemcy, jednak te dwa kraje biorą udział w naukowej rywalizacji od samego początku. Funkcję Krajowego Organizatora Konkursu sprawuje od 2010 roku prof. Jan Madey z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Konkurs Prac Młodych Naukowców UE ma usprawniać współpracę i wymianę myśli. Celem konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do rozwijania zainteresowań naukowych oraz podjęcia kariery naukowej. Pierwsza edycja konkursu z roku 1989 obejmowała zasięgiem tylko 15 państw.

Z Pragi Paweł Wernicki

PAP - Nauka w Polsce

tot/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024