Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
01.10.2013 aktualizacja 01.10.2013

Inauguracja 650. roku akademickiego na UJ

Na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął się we wtorek 650. rok akademicki. Rektor najstarszej polskiej uczelni prof. Wojciech Nowak, apelował, by w dobie tabloidyzacji życia społecznego „emocje i zacietrzewienie polityczne nie przenosiły się na grunt wyższej uczelni”.

Inaugurację poprzedziła msza św. w Kolegiacie św. Anny, po której pochód profesorów przeszedł do Auditorium Maximum.

Podczas uroczystości rektor UJ przypomniał, że w 650-letniej historii uczelni zawsze „zwyciężała idea mądrości i autonomii Jagiellońskiej Wszechnicy”. "Jesteśmy dumni i mocni naszym dziedzictwem! Specyfika naszej Wszechnicy na tym głównie polega, że splata się tu i wzajemnie przenika wielowiekowa tradycja z nowoczesnością” – mówił prof. Wojciech Nowak.

Wśród problemów, które napotykają polskie uniwersytety, rektor wymienił tabloidyzację życia społecznego. „Tabloidyzacja życia społecznego w dobie powszechnej globalizacji często trafia także w mury uniwersytetów. Emocje i zacietrzewienie polityczne nie powinny przenosić się na grunt wyższej uczelni, z natury swej przecież neutralnej" – mówił rektor UJ. Dodał, że wszyscy mamy obowiązek być odpowiedzialni za słowa. "Ta odpowiedzialność dotyczy ogółu członków akademickiej społeczności. Można, a nawet należy, wymieniać poglądy, dyskutować, bo dyskusja, polemika – to tlen, którym oddycha uniwersytet. Trzeba tylko strzec, aby nie zamienił się w smog” – zaznaczył.

Rektor poinformował, że w marcu przyszłego roku UJ będzie gospodarzem Kongresu Kultury Akademickiej. Jego uczestnicy mają dyskutować m.in. o odpowiedzialności za przyszłość nauki i edukację młodego pokolenia oraz o etosie nauczyciela akademickiego i etosie studenta.

Nowak mówił, że w obliczu niżu demograficznego, którego apogeum przypadnie na rok 2020, bardzo ważna dla całego środowiska akademickiego jest opracowana przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich i dyskutowana z ministerstwem nauki strategia rozwoju szkolnictwa wyższego w latach 2014–2020. Przypomniał, że równolegle przygotowywane są poprawki do projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym.

„Wyrażamy głęboką nadzieję, że nasz głos zostanie przez parlamentarzystów zauważony. Mamy prawo tak myśleć: jednym z pozytywnych przykładów zmiany przepisów jest nowelizowana aktualnie ustawa +Prawo zamówień publicznych+, uwzględniająca – m.in. pod wpływem środowiska akademickiego, które o to zabiegało od dawna – zmiany dotyczące wydatkowania środków na badania naukowe, a w szczególności podniesienie progu obligatoryjnego stosowania procedur z ustawy do 200 tys. euro dla danej uczelni w skali roku” – mówił Nowak.

Jego zdaniem środowisko akademickie musi wiedzieć, jak w najbliższych latach wyglądać będzie algorytm środków przyznawanych na poszczególne szkoły wyższe. Według strategii UE powinno to być 3 proc. PKB, a Polska – jak mówił rektor - stratuje z poziomu 0,4 proc. PKB.

W inauguracji uczestniczyła minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Jak mówiła UJ to jedna z trzech polskich uczelni, która pozyskała najwięcej środków na infrastrukturę z UE. "Wykorzystanie tej infrastruktury i wymyślenie, jak ona ma funkcjonować jest czasem trudniejsze niż samo jej wybudowanie. Przed nami takie wyzwanie stoi. (...) Polskie uniwersytety, które sięgają poza Wszechświat i sięgają do wnętrza atomu, muszą w tej chwili wyciągnąć rękę do przemysłu i do przedsiębiorców" - powiedziała Bieńkowska.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Marek Ratajczak nawiązując do problemu niżu demograficznego zauważył, że „zwycięzcami” będą ci, którzy już teraz myślą o przyszłości i stawiają na jakość kształcenia. Dodał, że w 2014 r. budżet szkolnictwa wyższego będzie o ok. 1,5 mld zł wyższy niż w tym roku.

Podczas wtorkowej uroczystości Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali profesorowie: Szczepan Biliński, Tomasz Dohnalik, Michał Jaskólski i Jerzy Stelmach. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: prof. Jacek Popiel, dr hab. med. Maciej Tęsiorowski, prof. Piotr Tworzewski i dr n. med. Maja Zarzycka. „Laurem Jagiellońskim” przyznawanym za wybitne osiągnięcia naukowe uhonorowano w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych prof. Artura Michalaka, a w dziedzinie nauk medycznych prof. Tadeusza Brzozowskiego.

Obecnie na UJ pracuje ponad 540 profesorów, 730 doktorów habilitowanych, 2,6 tys. osób pozostałej kadry nauczycielskiej, 3,5 tysiąca pracowników administracji, a kształci się ok. 50 tys. studentów i doktorantów. Pierwszy rok studiów rozpoczyna blisko 15 tys. osób, z czego ok. 12 tys. na studiach stacjonarnych, a ok. 3,8 tys. na niestacjonarnych.

PAP - Nauka w Polsce

wos/ agt/ jbr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024