14.12.2019
PL EN
08.10.2013 aktualizacja 08.10.2013

Kudrycka: uczelnie mogą kształcić praktycznie i prowadzić badania

Nie ma sprzeczności między kształceniem praktycznym i prowadzeniem badań na wysokim poziomie - powiedziała w poniedziałek minister nauki Barbara Kudrycka na inauguracji roku w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

"Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży została wysoko oceniona w ogłoszonych niedawno wynikach parametryzacji. Jako jedna z dwóch uczelni zawodowych w Polsce uzyskała kategorię B. W zamyśle ustawodawcy państwowe wyższe szkoły zawodowe nie muszą prowadzić badań i nie są z ich efektów rozliczane. Sukces łomżyńskiej uczelni dowodzi jednak, że nie ma sprzeczności między kształceniem praktycznym i prowadzaniem badań na wysokim poziomie" – mówiła Kudrycka.

Jak poinformowało PAP Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, inauguracja roku akademickiego połączona była z otwarciem nowego budynku Instytutu Technologii Żywności i Gastronomii, wyposażonego w nowoczesne laboratoria i aparaturę.

"To warsztat pracy na miarę naukowca XXI wieku, w którym naukowcy i studenci już od tego roku mogą prowadzić specjalistyczne badania i uczyć się nowej metodologii. Ten gmach symbolizuje zachodnioeuropejskie standardy" – mówiła minister nauki.

Kudrycka oceniła, że władze uczelni, uwzględniając kierunki rozwoju i potrzeby regionu, słusznie postawiły na rozwój przemysłu rolno-spożywczego. "Znaleźliście państwo miejsce na inteligentną specjalizację w województwie" – powiedziała.

Projekt „Rozwój infrastruktury uczelni wraz z halą laboratoryjną do nowoczesnego przetwórstwa rolno-spożywczego” współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Wartość inwestycji to prawie 54 mln zł.

W łomżyńskiej inauguracji roku akademickiego 2013/2014 uczestniczyli przedstawiciele środowiska akademickiego, władz samorządowych oraz pracownicy i studenci szkoły.

PAP - Nauka w Polsce

ula/ krf/ jra/

Copyright © Fundacja PAP 2019