Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
08.10.2013 aktualizacja 08.10.2013

Jedyny Polak na prestiżowym kongresie dot. Fenicjan

Dolina rzeki Gwadalkiwir - miejsce prowadzonych archeologicznych prac powierzchniowych. Fot. M. Krueger Dolina rzeki Gwadalkiwir - miejsce prowadzonych archeologicznych prac powierzchniowych. Fot. M. Krueger

Jednym z nielicznych polskich badaczy zajmujących się archeologią zachodniej części basenu Morza Śródziemnego jest dr Michał Krueger z Instytutu Prahistorii UAM w Poznaniu. Naukowiec, jako jedyny Polak, weźmie udział w Międzynarodowym Kongresie Studiów nad Fenicjanami i Kartagińczykami (International Congress of Phoenician and Punic Studies), który odbędzie się w dniach 21-26 października na Sardynii.

Polska archeologia śródziemnomorska kojarzona jest z postacią profesora Kazimierza Michałowskiego, odkryciami w Egipcie i w Mezopotamii. Ignorowanym kierunkiem jest zachodnia część basenu Morza Śródziemnego.

\"W ogólnej świadomości Półwysep Iberyjski nie wiąże się z zainteresowaniem badawczym polskich archeologów, ale już w latach 70. ubiegłego wieku Hiszpanie zaprosili Polaków do wspólnych badań średniowiecznego stanowiska Marmuyas. W ten sposób chcieli wykorzystać bogate doświadczenie polowe nabyte przez archeologów polskich podczas programu badań milenijnych. Kierownikiem zespołu był prof. Lech Leciejewicz\" – opowiada dr Krueger.

W latach 80. w Hiszpanii pojawili się badacze z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy prowadzili regularne wykopaliska pod kierunkiem prof. Jerzego Kmiecińskiego. Współpraca między ośrodkami z hiszpańskiej Galicji a Uniwersytetem Łódzkim trwa do dziś. Intensywne studia nad okresem rzymskim Półwyspu Iberyjskiego ze szczególnym uwzględnieniem handlu i ceramiki prowadzi także prof. Iwona Modrzewska z Uniwersytetu Warszawskiego

\"Działalność środowiska skupionego wokół prof. Modrzewskiej należy jednak do wyjątków w naszym kraju. Pytanie, jakie należy w tym kontekście postawić, powinno zatem dotyczyć możliwości zrównoważenia wyraźnej dysproporcji cechującej polską archeologię śródziemnomorską zainteresowaną głównie tzw. światem herodotowym” – rozważa Krueger.

Zdaniem badacza możliwość zaoferowania atrakcyjnych metod i nowatorskiego programu badawczego gwarantuje równorzędną pozycję naukową polskich specjalistów w ramach międzynarodowych zespołów pracujących w Hiszpanii. Potwierdzeniem tych słów są archeologiczne badania powierzchniowe dr. Michała Kruegera i Marty Bartkowiak (również z Instytutu Prahistorii UAM) prowadzone w Andaluzji we wrześniu tego roku wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu w Sewilli i Uniwersytetu w Southampton.

Na kongresie, który odbędzie się na Sardynii, Polak zaprezentuje referat na temat swoich badań dotyczących fenickich zabytków pochodzących z cmentarzyska w Setefilla położonego w zachodniej Andaluzji. Archeolog przeanalizuje znaczenie importowanych artefaktów. Dotychczas przeważał pogląd, że były wyznacznikiem wysokiego statusu. Nie brano natomiast pod uwagę ich znaczenia rytualnego, co zdaniem polskiego badacza, należy uwzględnić w interpretacjach materiału archeologicznego. Archeolog podzieli się również wynikami badań statystycznych odnoszącymi się do relacji między ceramiką importowaną a kategoriami biologicznymi zmarłych pogrzebanych na cmentarzysku w Setefilla.

International Congress of Phoenician and Punic Studies zrzesza naukowców zajmujących się cywilizacją fenicko-punicką i jest największym i najważniejszym przedsięwzięciem naukowym w tej dziedzinie organizowanym od 1979 roku średnio raz na 4-5 lat. W trakcie tegorocznych obrad odbędzie się 7 sesji tematycznych i 1 sesja posterowa. W konferencji weźmie udział blisko 300 naukowców z pięciu kontynentów. Komitet organizacyjny składa się ze stałego międzynarodowego zespołu zrzeszającego siedmioro profesorów z sześciu krajów, specjalistów w zakresie archeologii fenicko-punickiej. Są wśród nich wybitni naukowcy jak prof. Maria Eugenia Aubet, prof. Ana Margarida Arruda czy prof. Piero Bartoloni.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024