Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
10.10.2013 aktualizacja 10.10.2013

Nobel z chemii jedynie cztery razy trafił w ręce kobiet

Do 2013 r. Nagrodę Nobla z chemii przyznano w sumie 107 badaczom, w tym zaledwie czterem kobietom. Wśród nich jest Polka, Maria Skłodowska-Curie, a także jej córka Irene Joliot-Curie.

Aż 63 razy tę najbardziej prestiżową w nauce nagrodę przyznano w tej dziedzinie jednemu tylko laureatowi. W pozostałych przypadkach było ich dwóch lub trzech.

Tylko jeden naukowiec, angielski biochemik Frederick Sanger otrzymał Nobla z chemii dwukrotnie. Pierwszego przyznano mu w 1958 r. za badania nad strukturą białek, szczególnie insuliny. Potem zajął się badaniem kwasów nukleinowych. Opracował wtedy enzymatyczną metodę sekwencjonowanie DNA zwaną metodą Sangera. Za to w 1980 r. otrzymał drugą Nagrodę Nobla.

Najstarszym laureatem w chemii był amerykański uczony John B. Fenn. Gdy 2002 r. wręczono mu Nobla za badania nad trójwymiarową strukturą białek miał 85 lat.

Najmłodszym laureatem w tej dziedzinie był francuski fizyk Frederic Joliot-Curie - miał 35 lat. Nobla otrzymał w 1935 r. wspólnie z żoną Ireną Joliot-Curie, córką Marii Skłodowskiej-Curie i Piotra Curie. Małżonkowie zostali wyróżnienie za odkrycie sztucznej promieniotwórczości.

Frederic Joliot w 1925 r. zaczął pracować jako asystent Skłodowskiej-Curie w Instytucie Radowym. Tam poznał jej córkę Irene Curie, którą poślubił w 1926 r. Niedługo po tym oboje zmienili nazwisko na Joliot-Curie.

Maria Skłodowska-Curie była pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Otrzymała ją w 1911 r. za wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych.

W 1964 r. Nobla z chemii przyznano Dorothy Crowfoot Hodgkin, urodzonej w Kairze angielskiej biochemik. Otrzymała ją samodzielnie za ustalenie budowy ważnych substancji biochemicznych, takich jak penicylina, insulina, cholesterol i witamina B12.

Ostatnią laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie chemii jest Ada E. Yonath, izraelska naukowiec, którą wyróżniono w 2009 r. za badania nad strukturą i funkcją rybosomów. Wraz z nią otrzymali ją również: amerykański biofizyk indyjskiego pochodzenia Venkatraman Ramakrishnan oraz amerykański biochemik i biofizyk molekularny Thomas Steitz. (PAP)

zbw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024