Strona główna Aktualności
Uczelnie

Instytut Fizyki PAN obchodzi 60. urodziny

16.10.2013 Przyroda, Uczelnie

Fot. Fotolia

Prace na rzecz nowej dziedziny elektroniki – spintroniki i badania dotyczące teorii reakcji fotofizycznych - to niektóre z osiągnięć Instytutu Fizyki PAN w Warszawie. Jednostka obchodzi w tym roku 60- lecie istnienia.

Z okazji tego jubileuszu władze instytutu organizują w najbliższą sobotę, 19 października, dzień otwarty. Zainteresowani będą mogli odwiedzać laboratoria i obejrzeć naukowe pokazy, m.in. pokazy światła emitowanego przez kryształy czy doświadczenia z ciekłym helem.

 

W ramach obchodów 60. urodzin w Instytucie Fizyki PAN w czwartek, 17 października, odbędzie się sympozjum, podsumowujące osiągnięcia placówki i prezentujące wizję jej dalszego rozwoju.

 

IF PAN jest jedną z największych placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk. Zatrudnia ok. 370 pracowników, w tym 44 profesorów tytularnych i kształci ponad 60 doktorantów. Pracownicy instytutu publikują rocznie około 700 publikacji i referatów naukowych w tym około 350 artykułów w prestiżowych czasopismach międzynarodowych.

 

Badania prowadzone w instytucie dotyczą m.in. półprzewodników, magnetyzmu, optyki kwantowej i molekularnej oraz fizyki biologicznej.

 

Na uwagę zasługują - zdaniem dyrektora IF PAN prof. Leszka Sirki - badania nad półprzewodnikami. Jak wyjaśnił profesor, mają one znaczenie głównie dla rozwoju spintroniki, nowego działu elektroniki. Tu - zamiast manipulować elektronem jako ładunkiem - manipuluje się tzw. spinem cząstki. Jak powiedział PAP prof. Sirko, kamieniem milowym była dla instytutu praca prof. Tomasza Dietla, opublikowana w 2002 r. w tygodniku "Science". "Ta praca należy do najczęściej cytowanych w ostatniej dekadzie w dziedzinie fizyki półprzewodników. Ma blisko 5 tys. cytowań i otworzyła perspektywę budowy urządzeń spintronicznych" - powiedział prof. Sirko.

 

Istotnym osiągnięciem – według dyrektora IF PAN - są też prace prof. Andrzeja Sobolewskiego dotyczące teorii reakcji fotofizycznych. "Naukowiec ze swoimi współpracownikami pokazał, że podstawowe struktury biologiczne dysponują uniwersalnym mechanizmem, który chroni je przed destrukcyjnym wpływem promieniowania ultrafioletowego" - zaznaczył prof. Sirko. Wyjaśnił, że mechanizm ten zamienia zaabsorbowany foton na niegroźne oscylacje atomów. Badania te doprowadziły do sformułowania hipotezy o mechanizmie fotostabilności podstawowych struktur materii ożywionej.

 

Instytut Fizyki PAN utworzono w 1953 r. "W skład zespołów budujących instytut weszli wszyscy przedstawiciele największych ośrodków akademickich w Polsce" - powiedział Leszek Sirko. Wyjaśnił, że instytut powstał m.in. dzięki zaangażowaniu wybitnych polskich profesorów: Stefana Pieńkowskiego, twórcy polskiej fizyki przedwojennej, a także Leopolda Infelda, który był współpracownikiem Alberta Einsteina. W tworzeniu instytutu uczestniczyli również profesorowie: Marian Mięsowicz, Henryk Niewodniczański i Andrzej Sołtan.

 

Z czasem z IF PAN wyłoniły się inne jednostki: Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu, Instytut Wysokich Ciśnień PAN w Warszawie i Instytut Fizyki Molekularnej w Poznaniu.

 

Jednostka finansowana jest głównie ze środków publicznych, w tym z krajowych i międzynarodowych grantów badawczych, pozyskiwanych na drodze konkursów. W 2013 roku Instytut Fizyki PAN realizuje ok. 100 grantów, a roczny budżet instytutu wynosi ok. 60 mln zł. Działalność naukową uzupełniają prace wynalazcze i wdrożeniowe. W ciągu ostatnich czterech lat IF PAN otrzymał i wystąpił o ok. 50 patentów. "Z ufnością patrzymy w przyszłość" - zaznaczył dyrektor Sirko.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Jak promować naukę? Jest nowy, bezpłatny poradnik Jak promować naukę? Jest nowy, bezpłatny poradnik

Jak opowiadać o nauce Kowalskiemu? Gdzie i kiedy promować wyniki badań naukowych? Jak się przygotować do wykładów popularnonaukowych czy wywiadów telewizyjnych? - odpowiedzi na te pytania naukowcy znajdą w bezpłatnym poradniku pt. "Sztuka promocji nauki" wydanym przez OPI.

Więcej

Myśl na dziś

Naukowcy usiłują przekształcić to co niemożliwe – w możliwe. Politycy często chcą przekształcić to co możliwe – w niemożliwe.
Bertrand Russell

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->