Strona główna Aktualności

Trzy czwarte odcisków dłoni w jaskiniach to dzieło kobiet

17.10.2013 Świat

Fot. Fotolia

Zaledwie jedna dziesiąta odcisków dłoni pozostawionych na ścianach jaskiń w Hiszpanii i Francji to dzieło dorosłych mężczyzn, a 15 proc. - nastoletnich chłopców. Trzy czwarte odcisków należało do kobiet - czytamy w "American Antiquity".

Odciski dłoni są jednym z najczęstszych - obok postaci zwierzęcych - motywów w sztuce naskalnej. Można je znaleźć m.in. we francuskich jaskiniach Chauveta czy Gargas, w argentyńskiej Cuevas de las Manos czy na Borneo. Jak powstawały? Najprawdopodobniej paleolityczny artyści mazali dłonie barwnikiem, po czym odbijali je na skale jak stemple. Była też druga metoda, pozwalająca pokazać dłonie w negatywie. Człowiek przyciskał czystą rękę do skały, a dokoła rozpryskiwał barwnik.

 

Autorstwo takich rysunków na ścianach jaskiń naukowcy najczęściej przypisywali mężczyznom lub nastoletnim chłopcom, choć często podejrzewali, że mogły je zostawiać także kobiety. Nowe ustalenia dotyczące płci jaskiniowych malarzy przedstawia emerytowany profesor antropologii z Penn State University (USA), Dean Snow. W swoich poszukiwaniach Snow natrafił na prace brytyjskiego biologa, Johna Manninga, który na podstawie różnic w proporcjach różnych części dłoni określa nie tylko płeć ludzi, ale też ich preferencje seksualne lub podatność na choroby serca. Snow podejrzewał, że analogiczną metodę można wykorzystać do badania jaskiniowych odcisków dłoni.

 

Na większości zdjęć przedstawiających dłonie na skałach nie ma ich dokładnego wymiarowania, co oczywiście utrudnia porównywanie szczegółów. Snow odwiedził jednak wiele jaskiń, analizował też najbardziej odpowiednie zdjęcia dłoni. Zgromadził również zbiór zdjęć dłoni osób o pochodzeniu europejskim, a zwłaszcza śródziemnomorskim.

 

Jego zdaniem sprawne rozróżnianie odcisków dłoni kobiet i mężczyzn wymaga wykonania dwóch kroków. Najpierw trzeba wziąć pięć różnych miar i ogólnie ocenić wielkość dłoni. To pozwala oddzielić dłonie dorosłych mężczyzn od pozostałych. Zdaniem Snowa taka metoda pozwala określić płeć malarza z 79-procentową dokładnością, nie pozwala jednak odróżnić dłoni nastoletnich chłopców od dłoni kobiet.

 

Wtedy sprawdza się metoda porównywania długości palca wskazującego i serdecznego - oraz wskazującego i małego. Naukowiec zauważył, że u ludzi żyjących współcześnie metoda ta daje zaledwie 60 proc. pewności. Jak jednak dodaje, wśród dawnych mieszkańców Europy dymorfizm płciowy był zaznaczony o wiele wyraźniej niż dziś. To znaczy, że kobiety i mężczyźni wyraźniej się od siebie różnili. Męskie dłonie były nie tylko większe, ale też wyraźniej różniły się pod względem proporcji długości palców.

 

Ostatecznie Snow doszedł do wniosku, że zaledwie jedna dziesiąta odcisków dłoni z badanych przez niego jaskiń w Hiszpanii i Francji była dziełem dorosłych mężczyzn, zaś 15 proc. zostawili nastoletni chłopcy. A zatem 75 proc. odcisków dłoni musiało należeć do kobiet - mówi. (PAP)

 

zan/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Retro, festyny i fandomy - raporty ze światów współczesnej kultury Retro, festyny i fandomy - raporty ze światów współczesnej kultury

Przystanek Woodstock, Mazurska Noc Kabaretowa i portal Wizaż.pl - choć wydaje się, że rzeczy tych nie łączy absolutnie nic, każda jest wyrazem życia kulturalnego współczesnych Polaków. Tomasz Szlendak i Krzysztof Olechnicki zapraszają czytelników do wspólnej refleksji nad różnymi, częstokroć skrajnie odmiennymi, sposobami uczestnictwa we współczesnej kulturze.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka nie buduje mostów nad przepaściami myśli, lecz po prostu stoi jako tablica ostrzegawcza.  Karl Kraus
Karl Kraus

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi