Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
21.10.2013 aktualizacja 21.10.2013

W Poznaniu zainaugurowano konkurs "Lider Nauk Farmaceutycznych"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ogólnopolski konkurs, którego celem jest nagrodzenie najlepszych prac doktorskich z dziedziny farmaceutyki o charakterze aplikacyjnym obronionych w latach 2012-2013, został zainaugurowany w poniedziałek na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

Laureatów pierwszej edycji konkursu poznamy w maju 2014 roku.

Celem konkursu \"Lider Nauk Farmaceutycznych\" jest zachęcenie młodych ludzi do podejmowania pracy badawczej i zaangażowania w naukę.

\"Zależy nam, żeby prace dyplomowe nie były typowo naukowymi rozprawami, ale pozwalały unowocześnić technologię leku. To mają być prace, które będą przekładać się na postęp w nauce\" - powiedziała w rozmowie z PAP Agnieszka Zamęcka z organizującego konkurs stowarzyszenia \"Dziennikarze dla nauki\".

Z każdego z dziesięciu wydziałów farmaceutycznych Uniwersytetów Medycznych do końca stycznia 2014 roku wpłynąć mogą dwie prace doktorskie obronione w latach 2012-2013.

Wyboru dokonywać będzie sześcioosobowe jury złożone z wybitnych polskich profesorów farmacji i farmakologów; są wśród nich m.in. prof. Janusz Pluta, prof. Jerzy Pałka i prof. Andrzej Członkowski. Jurorzy będą oceniać możliwy wpływ pracy na rozwój nauki, nowatorski charakter problemu badawczego oraz wysoki poziom badań nad lekiem z wykorzystaniem nowych technologii m.in. genetyki.

Laureaci konkursu otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 30 tys. złotych, a zwycięzca będzie miał możliwość wzięcia udziału w trzymiesięcznym stażu naukowym w zakładach produkcyjnych firmy farmaceutycznej Gedeon Richter. Ponadto medalami Scientia Nobilitat nagrodzone zostaną wydziały laureatów.

Jury decyzję ogłosi podczas Dnia Polskiej Farmacji w maju 2014 roku i wtedy też odbędzie się gala, podczas której poznamy zwycięzców.

Konkurs odbywa się pod patronatem honorowym Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, Konferencji Dziekanów Wydziałów farmaceutycznych i prezesa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

PAP - Nauka w Polsce

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024