Strona główna Aktualności
Uczelnie

Raport: w Polsce uczy się ponad 29 tys. studentów zagranicznych

29.10.2013 Uczelnie

Fot. Fotolia

W Polsce uczy się ponad 29 tys. studentów zagranicznych, jednak wciąż stanowią oni tylko 1,74 proc. wszystkich studiujących. Najwięcej studentów - blisko 10 tys. - przyjeżdża na polskie uczelnie z Ukrainy - wynika z raportu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

W raporcie "Studenci zagraniczni w Polsce 2013” przedstawiła ona najnowsze trendy umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego. Jak poinformowała w przesłanym PAP komunikacie fundacja, w Polsce studiuje 29172 studentów zagranicznych ze 142 krajów, czyli o ponad 4 tysiące więcej niż w roku ubiegłym. To wzrost o prawie 17 proc.

 

Według przedstawionych danych, choć liczba zagranicznych studentów ciągle rośnie - sześć lat temu stanowili 0,6 proc. studiujących - to wciąż stanowią oni zaledwie 1,74 proc. ogółu studentów w naszym kraju.

 

"To nie tylko znacząco mniej niż w najwyżej rozwiniętych krajach Zachodu czy w Chinach, ale też mniej niż u naszych sąsiadów: w Czechach, Słowacji, Słowenii, Litwie, Łotwie, Estonii, na Węgrzech, a nawet w Bułgarii i Rumunii" - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

 

Największą liczbę obcokrajowców na polskich uczelniach stanowią Ukraińcy, których jest już prawie 10 tys. Pod względem liczby studiujących Ukraińców Polska wyprzedziła już Niemcy i stała się drugim, po Rosji, najczęściej wybieranym przez nich krajem studiów. "Coraz częściej mówi się o zjawisku +ukrainizacji+ polskich uczelni. Od 2005 roku ich liczba wzrosła ponad pięciokrotnie" - informuje Fundacja Edukacyjna Perspektywy.

 

Od 2005 roku potroiła się także liczba studentów z Białorusi. Obecnie na polskich uczelniach studiują ich już ponad 3 tys. Następni pod względem liczebności są Norwegowie (1553), Hiszpanie (1327) i Szwedzi (1160).

 

W porównaniu ze średnią światową, w Polsce jest niewielu studentów z Azji: tylko 618 Chińczyków, 468 Tajwańczyków, 217 Hindusów, 209 Wietnamczyków i 201 Malezyjczyków. Wbrew światowemu trendowi ich liczba w Polsce uległa stagnacji.

 

Na świecie ponad 4 miliony studentów uczy się poza granicami swojego kraju. Jak podaje Fundacja, według prognoz do roku 2020 liczba ta się podwoi. Ponad połowę studentów zagranicznych stanowią Azjaci, wśród których dominują Chińczycy i Hindusi.

 

Większość studentów z zagranicy goszczą Stany Zjednoczone, Australia, Wielka Brytania, Niemcy i Francja. Trafia do nich ponad połowa wszystkich studentów zagranicznych na świecie. W ostatnim czasie do najchętniej wybieranych krajów dołączyły również Chiny – studiuje w nich 7 proc. wszystkich studentów zagranicznych.

 

Raport „Studenci zagraniczni w Polsce 2013" oparty jest na niepublikowanych danych GUS za rok akademicki 2012/2013, badaniu własnym Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, a także na danych m.in. OECD, UNESCO i Eurostatu za rok 2010. Jest to czwarta edycja publikacji przygotowywanej w ramach programu promocji polskich uczelni za granicą: „Study in Poland”.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi