Strona główna Aktualności
Uczelnie

Raport: Ukraińcy najliczniejszą grupą studentów zagranicznych w Polsce

30.10.2013 Uczelnie

Fot. Fotolia

Prawie jedna trzecia studentów zagranicznych w Polsce to Ukraińcy - wynika z raportu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. "Jednak zbyt wielu z nich studiuje zaocznie na prywatnych uczelniach" - powiedział we wtorek prezes Fundacji Waldemar Siwiński.

Z zaprezentowanego we wtorek w Warszawie raportu "Studenci zagraniczni w Polsce 2013” wynika, że w roku akademickim 2012/2013 w Polsce studiowało ponad 29 tys. studentów zagranicznych, w tym 9747 Ukraińców. Pod względem liczby studiujących Ukraińców Polska wyprzedziła już Niemcy i stała się drugim, po Rosji, najczęściej wybieranym przez nich krajem studiów.

 

Najwięcej Ukraińców uczących się w Polsce podjęło studia w województwie mazowieckim (2865), kolejne miejsca zajęły województwa: lubelskie (1549), podkarpackie (1459) i małopolskie (1407). "Wielkie nasze zaniepokojenie budzi jednak jakość tych studentów. Zbyt duża liczba studiuje niestacjonarnie w prywatnych uczelniach. To pokazuje, że mamy tu problem jakości" - powiedział na konferencji prasowej Siwiński.

 

Obecnie w Polsce uczą się studenci ze 142 krajów. Od 2005 roku potroiła się liczba studentów z Białorusi, których na polskich uczelniach jest już ponad 3 tys. Coraz mniej jest studentów zagranicznych o polskim pochodzeniu. Na 29 tys. jest ich zaledwie 4667. "Z naszego punktu widzenia to dobrze, bo przecież nie chodzi o to, byśmy byli tylko +pomostem repatriacyjnym+ dla młodego pokolenia" - ocenił Siwiński.

 

Wśród obcokrajowców licznie reprezentowani są Norwegowie (1553) i Szwedzi (1160). Bardzo szybko wzrasta liczba studiujących w Polsce Hiszpanów. W roku akademickim 2012/2013 w Polsce studiowało ich 1327, a jeszcze w 2005 roku było ich zaledwie 30. W porównaniu ze średnią światową, w Polsce jest niewielu studentów z Azji: tylko 618 Chińczyków, 468 Tajwańczyków, 217 Hindusów, 209 Wietnamczyków i 201 Malezyjczyków. Wbrew światowemu trendowi ich liczba w Polsce uległa stagnacji.

 

Studenci zagraniczni najchętniej podejmują w Polsce studia medyczne. Kierunki lekarskie w roku 2012/2013 wybrało ponad 5 tys. obcokrajowców, a lekarsko-dentystyczne blisko 700. "Jesteśmy medyczną potęgą. To pokazuje, że jeżeli jakaś grupa uczelni sensownie się zorganizuje - a uczelnie medyczne utworzyły programy anglojęzyczne w całej Polsce - to da się być atrakcyjnym i konkurencyjnym" - podkreślił Siwiński. Popularnością cieszą się też: zarządzanie, stosunki międzynarodowe i ekonomia.

 

Jak wynika z przedstawionych danych, choć liczba zagranicznych studentów ciągle rośnie, to wciąż stanowią oni zaledwie 1,74 proc. ogółu studentów w naszym kraju. To nie tylko znacząco mniej niż w najwyżej rozwiniętych krajach Zachodu czy w Chinach, ale też mniej niż u naszych sąsiadów: w Czechach, Słowacji, Słowenii, Litwie, Łotwie, Estonii, na Węgrzech, a nawet w Bułgarii i Rumunii.

 

Jednak - ocenił Siwiński - biorąc pod uwagę, że w roku akademickim 2000/2001 w Polsce było nieco ponad 6100 studentów zagranicznych, a w roku 2005 ponad 10 tys., to w ostatnich latach dokonaliśmy przełomu. "Jest to wzrost imponujący. W ciągu siedmiu lat zwiększono liczbę studentów zagranicznych trzykrotnie, bez wydania złotówki z publicznych środków. Jesteśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej, poza Włochami, który nie ma niezależnej instytucji wspierającej umiędzynarodowienie" - wyjaśniał prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

 

Polska prowadzi już ponad 500 programów w języku angielskim. "To już wielkość, z którą możemy odważnie wychodzić na świat. Uczelnie tę lekcję ze swojej strony odrobiły" - powiedział Siwiński. Bolączką jest jednak niewielka liczba zagranicznych wykładowców. "Na 100 tys. wykładowców i pracowników naukowo-dydaktycznych przypada niecałe 2 tys. wykładowców zagranicznych. To jest bariera umiędzynarodowienia" - podkreślił.

 

Raport „Studenci zagraniczni w Polsce 2013" bazuje na niepublikowanych danych GUS za rok akademicki 2012/2013, badaniu własnym Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, a także na danych m.in. OECD, UNESCO i Eurostatu za rok 2010. Jest to czwarta edycja publikacji przygotowywanej w ramach programu promocji polskich uczelni za granicą: „Study in Poland”.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/ jbr/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi