Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
05.11.2013 aktualizacja 05.11.2013

Wystawa o Człowieku z Janisławic od środy w PMA w Warszawie

Specjalnie skomponowana muzyka, film animowany i produkcje dokumentalne towarzyszyć będą nowej ekspozycji w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie - „Prehistoryczny łowca. Wystawa o Człowieku z Janisławic” - prezentującej unikatowe znalezisko grobu mężczyzny z epoki mezolitu.

Grób łowcy z epoki kamienia odkryto w 1936 roku w miejscowości Janisławice koło Skierniewic. Trafił do zbiorów Państwowego Muzeum Archeologicznego.

„Jest to najstarszy na ziemiach polskich tak dobrze zachowany szkielet, ponadto towarzyszyły mu niezwykle bogate +dary grobowe+, przedmioty z życia codziennego, typowe dla ówczesnych ludzi oraz ozdoby. Prezentacja tego pochówku ma być jednocześnie pretekstem do ukazania życia codziennego ludzi żyjących na terenach ziem polskich w epoce kamienia” – informują muzealnicy.

Przy projektowaniu wystawy, którą można będzie obejrzeć od 6 listopada, zastosowano najnowocześniejsze techniki filmowe i cyfrowe. Ekspozycja ma w skondensowanej formie obrazować możliwości współczesnej nauki – jeżeli chodzi o odtwarzanie zjawisk z przeszłości i ukazać zmarłego łowcę, jako człowieka z krwi i kości o podobnych potrzebach do współczesnych ludzi.

Wystawa jest pierwszą próbą pokazania tego znaleziska w pełny wyczerpujący sposób zarówno specjalistom, jak i szerokiej publiczności. Towarzyszy jej film animowany oraz 6 produkcji filmowych prezentujących śledztwa archeologów, rozważania o pochodzeniu, życiu, chorobach i przyczynie śmierci zmarłego. Będzie można zapoznać się z rekonstrukcją antropologiczną jego czaszki oraz wyglądem odtworzonym komputerowo na podstawie DNA. Specjalnie na potrzeby wystawy skomponowano także muzykę.

Kuratorem wystawy są: Katarzyna Barska oraz Witold Migal. Patronat honorowy nad wystawą objął marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024