Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
23.11.2013 aktualizacja 23.11.2013

Artur Sawicki - aby nauka w las nie poszła

Od blisko 20 lat podczas festiwali nauki, specjalnych lekcji i konkursów przyrodniczych przekazuje Polakom wiedzę o lasach i żyjących w nich zwierzętach. Chce byśmy wreszcie zapamiętali, że samicą jelenia jest łania, a nie... sarna, zaś choinka to nie nazwa gatunkowa świerka. Artur Sawicki z Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL) kandyduje w IX edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Znajomość elementów i zjawisk przyrodniczych w naszym społeczeństwie wciąż jest niezadawalająca. Świadczą o tym zarówno badania naukowe, jak i testy skierowane do różnych grup wiekowych. Mimo akcji edukacyjnej przyrodniczo-leśnej prowadzonej od wielu lat przez leśników z Lasów Państwowych, nadal duża część osób uważa, że lasów ubywa, nazwa gatunkowa świerka to +choinka+, a samicą jelenia jest… sarna" - zwraca uwagę Artur Sawicki.

Popularyzacją nauki zajmuje się od 1994 roku. Rozpoczął wtedy pracę w Lasach Państwowych i popularyzował wiedzę przyrodniczo-leśną w 13 szkołach położonych na obszarze Nadleśnictwa Nowogard. Prowadził lekcje w szkołach i w lesie, organizował konkursy przyrodnicze np. na wykonanie karmnika lub budki lęgowej. Kierował też wspólnymi wyjściami z dziećmi i dorosłymi na ogólnopolskie akcje liczenia ptaków czy sprzątanie świata.

Od 2008 roku koordynował Festiwal Nauki w Instytucie Badawczym Leśnictwa i stoisko promocyjno-edukacyjne IBL podczas festynu z okazji Światowego Dnia Ziemi na Polu Mokotowskim w Warszawie. "Będąc koordynatorem, jednocześnie prowadzę własne lekcje autorskie, np. +Warstwowa budowa lasu+, +Gniazdo, jajo, pisklę+, +Ptaki wszystkich zakątków świata+" - podkreśla Sawicki. "Na koordynowanych przeze mnie kolejnych edycjach Festiwalu Nauki uczestniczy od 200 do 400 uczniów, na piknikach rodzinnych: 100-150, nasze stoisko promocyjno-edukacyjne na Polu Mokotowskim jest oblegane przez cały dzień" - dodaje.

Sawicki jest też członkiem głównego komitetu Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, angażując się we wszystkie jej etapy. Układa pytania testowe, jest członkiem jury finału centralnego, weryfikuje praktyczną znajomość przyrody podczas finału centralnego zadając pytania 10 finalistom.

Wiedzę o lasach i życiu jego mieszkańców popularyzuje też poprzez autorską, prowadzoną od 2001 roku, stronę internetową www.borodziej.pl . Obecnie ma ona już ponad 220 tys. odsłon. Można na niej znaleźć skróty artykułów popularyzatorskich, linki do stron m.in. parków narodowych, witryn edukacyjnych, fotogalerie przyrodnicze, np. „Fauna i Flora w obiektywie borodzieja”, oraz relacje imprez edukacyjno-przyrodniczych. Witryna jest na bieżąco aktualizowana i wciąż rozbudowywana.

Jest też autorem ponad 200 artykułów popularnonaukowych zamieszczanych w czasopismach branżowych lub przyrodniczych takich jak: „Trybuna Leśnika”, „Las Polski”, „Aura”, „Poznajmy Las”, "Przyroda Polska”, ale również w „Kalendarzu Rolnika” .

Swoją działalność popularyzatorską adresuje do wszystkich grup wiekowych: od dzieci w wieku przedszkolnym, przez młodzież szkół podstawowych klas III-IV, po osoby dorosłe. "Z myślą o młodzieży w wieku 9-10 lat napisałem książkę +Warstwowa budowa lasu+”. Zainteresowanie książką było tak duże, że osiągnęła nakład 65 tys. egz., przy standardowym nakładzie książek z tej serii kilka-kilkanaście tys. egzemplarzy.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024