Strona główna Aktualności
Technologie

93 polskie wynalazki na targach innowacji w Brukseli

15.11.2013 Technologie, Innowacje

Fot. Fotolia

System badania stanu świadomości pacjentów w stanie wegetatywnym, lokalizator zaginionych osób cierpiących na alzheimera czy wieprzowina dla alergików - to tylko niektóre z 93 polskich wynalazków zaprezentowanych na rozpoczętych w czwartek targach w Brukseli.

62. Światowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik "BRUSSELS INNOVA" 2013 potrwają do soboty. Na imprezę przyjechali wystawcy z 20 krajów, by przedstawić 230 innowacyjnych rozwiązań m.in. z dziedziny medycyny, informatyki, chemii, biologii, elektroniki, mechaniki, ochrony i bezpieczeństwa.

 

Wśród wynalazców jest wielu Polaków, m.in. 18-letni Mariusz Bielaszka, jeden z autorów Wanted Clock - lokalizatora zaginionych osób, które cierpią na chorobę Alzheimera lub mają zaburzenia pamięci. "Uczestniczyłem w poszukiwaniu osoby chorej na alzheimera i widziałem jaki to jest kłopot, jak wszyscy płakali i wtedy wymyśliłem, że można coś takiego zrobić" - mówi 18-latek.

 

Mariusz opracował prosty w obsłudze zegarek. Gdy chora na alzheimera osoba się zgubi, opiekun dzwoni na numer przypisany zegarkowi i po 30 sekundach otrzymuje na komórkę wiadomość zwrotną z linkiem zawierającym dokładną lokalizację. "Wystarczy w niego kliknąć i mamy mapę" - tłumaczy Bielaszka. Zegarek pomaga też znaleźć zaginioną osobę w nocy. Po wysłaniu wiadomości lub sygnału "zegarek zacznie błyskać i będziemy mogli zlokalizować zaginioną osobę" - dodaje Bielaszka. Jego urządzenie ma też funkcję przypominania o przyjęciu leków.

 

Na stoisku Politechniki Gdańskiej zaprezentowano Mówiące Mapy, czyli aplikację na system Android wspomagającą poruszanie się niewidomych po mieście. Opracowano ją we współpracy z firmą "OPEGIEKA". "Na podstawie danych z GPS i danych sensoru telefonu, czyli kierunku, w którym jest zwrócony użytkownik, system jest w stanie poprowadzić osobę niewidomą, wydając komendy głosowe np. do najbliższego sklepu czy banku" - wyjaśnia jeden z autorów Łukasz Markiewicz.

 

Po drodze odczytywane są informacje o mijanych obiektach, przeszkodach i zagrożeniach. Ponadto rodzina lub znajomi osób niewidomych mogą dla nich tworzyć ścieżki na specjalnym portalu społecznościom. System jest już zarejestrowany jako patent. Autorzy na targach szukają partnerów z zagranicy, którzy mogliby rozpowszechnić produkt w środowiskach osób niewidomych. Przekonują, że ich system może być wykorzystywany na całym świecie.

 

Na targach można też zapoznać się z systemem do identyfikacji nieautoryzowanych zmian w obrazach cyfrowych. "Chronimy obrazy przed fałszerstwem i jesteśmy w stanie stwierdzić, które fragmenty zdjęcia zostały zmienione oraz co na nich było wcześniej" - mówi współautor systemu Paweł Korus z Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie. Z jego systemu będą mogły korzystać służby specjalne, policja czy ubezpieczyciele, którzy gromadzą dokumentację stanowiącą dowód w sprawie.

 

Z kolei Grzegorz Kopecki z Politechniki Rzeszowskiej jest jednym z twórców miniaturowego systemu sterowania i nawigacji dla platform latających, np. dla samolotów bezzałogowych. Może on służyć policji czy straży pożarnej.

 

Prof. Andrzej W. Lipkowski z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN na targach przedstawia analogi peptydowe, nowy typ efektywnych leków przeciwbólowych przeznaczonych zwłaszcza do leczenia chronicznego bólu nowotworowego. Substancja ta nie tylko działa przeciwbólowo, ale też wspomaga działania związków przeciwnowotworowych.

 

Na targach jest też polskie stoisko z wyrobami mięsnymi wieprzowymi o kontrolowanej alergenności. Według Agnieszki Wierzbickiej ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie to pierwsza w Europie żywność o podwyższonej wartości odżywczej, o obniżonej kaloryczności, zawartości soli i polifosforanów oraz o kontrolowanej alergenności. Problem z alergią ma około 10 proc. społeczeństwa głównie dzieci i to im ma służyć ten wynalazek. Wierzbicka szacuje, że produkty te wejdą na rynek w przyszłym roku. Będą jednak droższe o ok. 10 proc. od zwykłych kiełbas i wędlin.

 

W Brukseli zaprezentowano też System Cyber Oko, który wygrał plebiscyt na "Polski Wynalazek 2013 roku". Opracowany przez zespół prof. Andrzeja Czyżewskiego z Politechniki Gdańskiej system bada, czy pacjenci zdiagnozowani jako osoby w stanie wegetatywnym są świadomi. System składa się z modułu śledzenia wzroku, który pokazuje, gdzie użytkownik patrzy na monitorze komputerowym. "Zastosowano tu też system analizy aktywności mózgowej, wykorzystujący specjalny kask z elektrodami, który mierzy aktywność poszczególnych partii mózgu, ale także urządzenie generujące zapach" - powiedział Janusz Cichowski z Politechniki Gdańskiej.

 

Cyber Oko zawiera ponadto szereg ćwiczeń dla pacjentów, podczas których wzrok spełnia funkcję myszki w komputerze. Np. spośród trzech imion pacjent za pomocą wzroku musi wybrać swoje. Z kolei dzięki podsystemowi wirtualnej klawiatury, patrząc na ekran, można pisać i komunikować się ze światem. "Jeśli ktoś ma taki stan paraliżu, w którym może poruszać oczami, to nawet mógłby książkę napisać za pomocą tego systemu" - dodaje gdański naukowiec Kuba Łopatka.

 

W ramach targów w sobotę wieczorem wręczone zostaną nagrody w konkursie EUREKA.

 

Z Brukseli Julia Potocka (PAP)

 

PAP - Nauka w Polsce

 

jhp/ krf/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi