22.03.2018
PL EN
15.11.2013 aktualizacja 15.11.2013

93 polskie wynalazki na targach innowacji w Brukseli

System badania stanu świadomości pacjentów w stanie wegetatywnym, lokalizator zaginionych osób cierpiących na alzheimera czy wieprzowina dla alergików - to tylko niektóre z 93 polskich wynalazków zaprezentowanych na rozpoczętych w czwartek targach w Brukseli.

62. Światowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik "BRUSSELS INNOVA" 2013 potrwają do soboty. Na imprezę przyjechali wystawcy z 20 krajów, by przedstawić 230 innowacyjnych rozwiązań m.in. z dziedziny medycyny, informatyki, chemii, biologii, elektroniki, mechaniki, ochrony i bezpieczeństwa.

Wśród wynalazców jest wielu Polaków, m.in. 18-letni Mariusz Bielaszka, jeden z autorów Wanted Clock - lokalizatora zaginionych osób, które cierpią na chorobę Alzheimera lub mają zaburzenia pamięci. "Uczestniczyłem w poszukiwaniu osoby chorej na alzheimera i widziałem jaki to jest kłopot, jak wszyscy płakali i wtedy wymyśliłem, że można coś takiego zrobić" - mówi 18-latek.

Mariusz opracował prosty w obsłudze zegarek. Gdy chora na alzheimera osoba się zgubi, opiekun dzwoni na numer przypisany zegarkowi i po 30 sekundach otrzymuje na komórkę wiadomość zwrotną z linkiem zawierającym dokładną lokalizację. "Wystarczy w niego kliknąć i mamy mapę" - tłumaczy Bielaszka. Zegarek pomaga też znaleźć zaginioną osobę w nocy. Po wysłaniu wiadomości lub sygnału "zegarek zacznie błyskać i będziemy mogli zlokalizować zaginioną osobę" - dodaje Bielaszka. Jego urządzenie ma też funkcję przypominania o przyjęciu leków.

Na stoisku Politechniki Gdańskiej zaprezentowano Mówiące Mapy, czyli aplikację na system Android wspomagającą poruszanie się niewidomych po mieście. Opracowano ją we współpracy z firmą "OPEGIEKA". "Na podstawie danych z GPS i danych sensoru telefonu, czyli kierunku, w którym jest zwrócony użytkownik, system jest w stanie poprowadzić osobę niewidomą, wydając komendy głosowe np. do najbliższego sklepu czy banku" - wyjaśnia jeden z autorów Łukasz Markiewicz.

Po drodze odczytywane są informacje o mijanych obiektach, przeszkodach i zagrożeniach. Ponadto rodzina lub znajomi osób niewidomych mogą dla nich tworzyć ścieżki na specjalnym portalu społecznościom. System jest już zarejestrowany jako patent. Autorzy na targach szukają partnerów z zagranicy, którzy mogliby rozpowszechnić produkt w środowiskach osób niewidomych. Przekonują, że ich system może być wykorzystywany na całym świecie.

Na targach można też zapoznać się z systemem do identyfikacji nieautoryzowanych zmian w obrazach cyfrowych. "Chronimy obrazy przed fałszerstwem i jesteśmy w stanie stwierdzić, które fragmenty zdjęcia zostały zmienione oraz co na nich było wcześniej" - mówi współautor systemu Paweł Korus z Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie. Z jego systemu będą mogły korzystać służby specjalne, policja czy ubezpieczyciele, którzy gromadzą dokumentację stanowiącą dowód w sprawie.

Z kolei Grzegorz Kopecki z Politechniki Rzeszowskiej jest jednym z twórców miniaturowego systemu sterowania i nawigacji dla platform latających, np. dla samolotów bezzałogowych. Może on służyć policji czy straży pożarnej.

Prof. Andrzej W. Lipkowski z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN na targach przedstawia analogi peptydowe, nowy typ efektywnych leków przeciwbólowych przeznaczonych zwłaszcza do leczenia chronicznego bólu nowotworowego. Substancja ta nie tylko działa przeciwbólowo, ale też wspomaga działania związków przeciwnowotworowych.

Na targach jest też polskie stoisko z wyrobami mięsnymi wieprzowymi o kontrolowanej alergenności. Według Agnieszki Wierzbickiej ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie to pierwsza w Europie żywność o podwyższonej wartości odżywczej, o obniżonej kaloryczności, zawartości soli i polifosforanów oraz o kontrolowanej alergenności. Problem z alergią ma około 10 proc. społeczeństwa głównie dzieci i to im ma służyć ten wynalazek. Wierzbicka szacuje, że produkty te wejdą na rynek w przyszłym roku. Będą jednak droższe o ok. 10 proc. od zwykłych kiełbas i wędlin.

W Brukseli zaprezentowano też System Cyber Oko, który wygrał plebiscyt na "Polski Wynalazek 2013 roku". Opracowany przez zespół prof. Andrzeja Czyżewskiego z Politechniki Gdańskiej system bada, czy pacjenci zdiagnozowani jako osoby w stanie wegetatywnym są świadomi. System składa się z modułu śledzenia wzroku, który pokazuje, gdzie użytkownik patrzy na monitorze komputerowym. "Zastosowano tu też system analizy aktywności mózgowej, wykorzystujący specjalny kask z elektrodami, który mierzy aktywność poszczególnych partii mózgu, ale także urządzenie generujące zapach" - powiedział Janusz Cichowski z Politechniki Gdańskiej.

Cyber Oko zawiera ponadto szereg ćwiczeń dla pacjentów, podczas których wzrok spełnia funkcję myszki w komputerze. Np. spośród trzech imion pacjent za pomocą wzroku musi wybrać swoje. Z kolei dzięki podsystemowi wirtualnej klawiatury, patrząc na ekran, można pisać i komunikować się ze światem. "Jeśli ktoś ma taki stan paraliżu, w którym może poruszać oczami, to nawet mógłby książkę napisać za pomocą tego systemu" - dodaje gdański naukowiec Kuba Łopatka.

W ramach targów w sobotę wieczorem wręczone zostaną nagrody w konkursie EUREKA.

Z Brukseli Julia Potocka (PAP)

PAP - Nauka w Polsce

jhp/ krf/

Copyright © Fundacja PAP 2018