Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
24.11.2013 aktualizacja 24.11.2013

Danuta Bukowska - po prostu pobyć z fizyką

Współorganizowała konkurs "Sztuka Widzenia" na zabawkę dla dzieci słabowidzących, prowadzone przez nią pokazy fizyczne "Fizyk, Czarownica i Stara Szafa”, "Hit the target, złap światło” cieszą się tak dużą popularnością, że trzeba je powtarzać podczas kolejnych edycji Festiwalu Nauki i Sztuki w Toruniu. Współtworzyła fizyczne programy edukacyjne dla uczniów i fizyczną płytę multimedialną. Wszystko to dla osób, które w wolnej chwili po prostu mają ochotę pobyć z fizyką - tłumaczy Danuta Bukowska.

Danuta Bukowska jest kandydatką w IX edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Startuje w kategorii Naukowiec.

Kandydatka jest doktorantką w Zespole Optycznego Obrazowania Biomedycznego na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W ramach pracy naukowej zajmuje się rozwojem tomografii optycznej OCT do badań funkcjonalnych dna oka. „Dodatkowo odnajduję niezwykłą przyjemność w działaniach o charakterze społeczno-popularyzatorskim, która wiąże się z aktywnym i twórczym wkładem w działalność studenckich kół działających na Wydziale Fizyki” – wyjaśnia kandydatka.

Od 2008 roku prowadzi i współorganizuje popularyzujące naukę wykłady, pokazy oraz warsztaty. Naukę popularyzuje wspólnie z Ewą Kaszewską, Karolem Karnowskim i Szymonem Tamborskim. „Staramy się korzystać z materiałów ogólnodostępnych, aby tym samym zainspirować naszych widzów do samodzielnej, bądź z udziałem rodziców, pracy w domu. Dodatkowo korzystamy z zasobów multimedialnych oraz prostych zestawów edukacyjnych” – wyjaśnia Bukowska.

Od 2008 roku uczestniczyła w kolejnych edycjach Festiwalu Nauki i Sztuki, organizowanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przygotowywała i powadziła pokazy: „Fizyka na wyciągnięcie ręki”, „Iluzja głębi, czyli o tym, jak zrobić film 3D”, „Fizyk, Czarownica i Stara Szafa”, „Hit the target, złap światło”. Ten ostatni pokaz prezentowała też w 2010 roku podczas Europejskiej Nocy Naukowców organizowanej przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

„Połączony z pokazami wykład +Fizyk, Czarownica i Stara Szafa+ z powodu niezwykłej popularności powtarzaliśmy na kilku edycjach naszego Festiwalu. Podobnie było z warsztatami +Hit the target, złap światło+, które za każdym razem przyciągały więcej odbiorców niż mieliśmy dla nich miejsc” – zapewnia Aleksander Anikowski - kierownik Centrum Promocji i Informacji UMK.

W 2010 roku była pomysłodawczynią oraz współorganizatorką ogólnopolskiego konkursu: Sztuka Widzenia - na projekt zabawki dla dzieci słabowidzących. „Przedsięwzięcie to spotkało się z bardzo szerokim odzewem, a poza samym walorem edukacyjnym miało także duże znaczenie społeczne, przypomniało bowiem o istnieniu całej grupy dzieci borykających się z problemami, o których na co dzień niewielu pamięta” – podkreśla Anikowski.

Współtworzyła program edukacyjny „Lekcje Pokazowe z Fizyki” realizowany w ramach projektu „Gimnazjalna Akademia Nauk dla subregionu konińskiego” przez Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie. Była pomysłodawczynią i współtwórczynią płyty multimedialnej „Illusion of depth”, prezentowanej podczas konferencji Frontiers in Optics w USA.

Przez cztery lata - od 2008 roku - współtworzyła programy edukacyjne dla najmłodszych: Back to School, Mity dziwy fizyka, Weekend z Fizyką, Hit the target-złap światło, realizowane przez studentów kół naukowych UMK. Organizowała też warsztaty oraz zajęcia dla licealistów oraz studentów w laboratorium w ramach: Meeting In the Optics laboratory.

W 2012 roku wzięła udział w programie telewizji polskiej: „Słoneczna róg Unijnej”, w którym zaprezentowała, jakie badania wykonuje się w Centrum Optyki Kwantowej mieszczącym się przy Instytucie Fizyki UMK.

Wcześniej występowała też w programie telewizyjnym „Fabryka Pomysłów” oraz w Wieczorze Odkrywców Programu Pierwszego Polskiego Radia - audycji poświęconej tomografii optycznej. Nagranie jest dostępne na stronie internetowej

Jak tłumaczy, jej działalność popularyzatorska przeznaczona jest dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych, uczniów szkół średnich, studentów, a także dla "dowolnej osoby, która w wolnej chwili ma ochotę pobyć z fizyką”.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024