Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
20.11.2013 aktualizacja 20.11.2013

Jubileusz wybitnego polskiego egiptologa

W siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Pałacu Staszica w Warszawie odbył się jubileusz 70. urodzin prof. Karola Myśliwca, dyrektora Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, jednego z najwybitniejszych polskich badaczy starożytnego Egiptu.

Na uroczystość, która odbyła się 15 listopada, przybyło wielu uczonych z kraju i z zagranicy. Wygłoszono liczne laudacje oraz odczytano listy gratulacyjne, m.in. od Prezesa PAN czy Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Przedstawiciele Instytutu Archeologii i Etnologii PAN wręczyli uczonemu medal z okazji 60-lecia istnienia tej instytucji.

Współpracownicy przygotowali i ofiarowali prof. Myśliwcowi dedykowane mu wydanie jubileuszowe periodyku naukowego „Etudes et Travaux”. Książka składa się z dwóch tomów, w których opublikowano ponad 60 artykułów, poświęconych nie tylko archeologii starożytnego Egiptu, ale całego basenu Morza Śródziemnego.

Prof. Karol Myśliwiec jest laureatem nagrody określanej „polskim Noblem” w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, przyznawanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej od 1992 roku, która uważana jest najpoważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce. W 2011 roku prezes Rady Ministrów przyznał egiptologowi nagrodę za wybitne osiągnięcia naukowe, a w 2012 r. profesor Myśliwiec został odznaczony przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność dydaktyczną i wybitne osiągnięcia naukowe.

Od 1987 roku prowadzi prace wykopaliskowe w sąsiedztwie najstarszej piramidy Egiptu - Neczericheta (Dżesera) w Sakkarze, gdzie odkrył rozległą nekropolę z czasów budowniczych piramid i okresu ptolemejskiego. Szerokim echem odbiło się znalezienie spektakularnie zdobionego grobowca wezyra Merefnebefa. Kolejny sezon badawczy planowany jest w pierwszym kwartale 2014 r. Wcześniej Profesor Myśliwiec w latach 1985-1995 kierował polsko-egipskimi wykopaliskami ratunkowymi w Tell Atrib w Delcie Nilu.

Bibliografia prof. Myśliwca obejmuje ponad 300 prac. Naukowiec nie zaniedbuje działalności popularyzatorskiej – wśród 15 wydanych książek znajdują się trzy o takim charakterze: „Święte znaki Egiptu”, „Pan Obydwu Krajów” i „Eros nad Nilem”.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024