Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
20.11.2013 aktualizacja 20.11.2013

Prof. Malec: liczymy, że nowa minister uwzględni głos rektorów

Liczymy na to, że nowa minister nauki i szkolnictwa wyższego uwzględniać będzie w swoich decyzjach zdanie środowiska akademickiego - powiedział PAP honorowy przewodniczący Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich, prof. Jerzy Malec.

W środę premier Donald Tusk ogłosił, że dotychczasową minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbarę Kudrycką zastąpi europosłanka PO, prof. Lena Kolarska-Bobińska.

"Lena Kolarska-Bobińska reprezentuje tę samą opcję polityczną (co Barbara Kudrycka - PAP) więc nie powinno być istotnych, wielkich zmian w stosunku tego, co było do tej pory" - stwierdził w rozmowie z PAP prof. Jerzy Malec, rektor Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego, honorowy przewodniczący KRZaSP i członek komisji organizacyjnej i legislacyjnej Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Przyznał, że do następnych wyborów zostały dwa lata, a więc niewiele czasu. Zdaniem rektora działania nowej minister będą więc pewną kontynuacją działań rozpoczętych przez Barbarę Kudrycką.

Malec stwierdził, że rektorzy oczekują przyjęcia nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. "Przygotowaliśmy bardzo duży pakiet uwag do nowelizacji. Jeżeli nowa minister zechce się przyjrzeć uwagom KRASP, zechce je uwzględnić w projekcie nowelizacyjnym, byłby to dobry sygnał" - stwierdził rektor Krakowskiej Akademii.

Jego zdaniem byłoby cenne, gdyby nowa minister chciała konsultować swoje decyzje z konferencjami rektorów (KRASP i KRZaSP) i wsłuchiwała w głos przedstawicieli środowiska akademickiego. "Dla nas ważne jest to, by szef resortu nie podejmował decyzji w sposób autorytarny, wyłącznie wedle tego, co sam uważa za słuszne. Po to są konferencje rektorów, by z nimi sprawy konsultować. Do tej pory takie konsultacje były, ale nie zawsze uwagi były w jednakowym stopniu uwzględniane. Często było tak, że składaliśmy pakiet uwag, a z tych propozycji tylko niewielka część była uwzględniana, co budziło czasem pewne rozgoryczenie, że nasz głos nie jest może w należyty sposób brany pod uwagę. Co nie znaczy, że minister Kudrycka naszych uwag nie brała pod uwagę. Ale czasem był pewien niedosyt" - powiedział prof. Malec.

Dodał, że liczy na to, że prof. Kolarska-Bobińska przyjrzy się sytuacji uczelni niepublicznych. "Ta wynikająca z niżu demograficznego sytuacja jest bardzo trudna(...) Wiadomo, że nie wszystkie uczelnie przetrwają kryzys. Wiadomo, że nie wszystkie powinny przetrwać. Ale te dobre powinny uzyskać wsparcie ze strony resortu" - powiedział.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024