Strona główna Aktualności
Uczelnie

Internauci mogą już wędrować Ścieżkami Kopernika

21.11.2013 Uczelnie, Popularyzacja nauki

Fot. Fotolia

Najświeższe informacje o 16 projektach popularyzujących naukę realizowanych w ramach ministerialnego programu "Ścieżki Kopernika" można znaleźć na uruchomionej w czwartek stronie www.sciezkikopernika.pl.

W otwarciu strony Ścieżki Kopernika poinformowali w przesłanym PAP komunikacie przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Program „Ścieżki Kopernika” ma zachęcić najmłodszych do zgłębiania tajników wiedzy oraz pokazać lokalnym społecznościom, jak odkrycia naukowe wpływają na codzienne życie. Na stronie internetowej www.sciezkikopernika.pl przedstawiciele 16 nagrodzonych w tym roku projektów ze wszystkich województw będą mogli chwalić się swoimi dokonaniami oraz postępami w realizacji niekonwencjonalnych i autorskich programów zajęć. W spotkaniach tych powinno być wykorzystywane zaplecze badawcze jednostek naukowych, laboratoria, aparatura badawcza czy zbiory biblioteczne i eksponaty naukowe.

 

Wśród projektów, które śledzić można na nowej stronie jest m.in. projekt zachęcający mieszkańców Opolszczyzny do korzystania z teleskopu robotycznego. Na bieżąco można też być z powstającą w Lubulskiem komputerową wizualizacją orbit sztucznych satelitów Ziemi oraz trajektorii sond kosmicznych.

 

Internauci będą też mogli zobaczyć, jak w województwie zachodniopomorskim budowany jest interaktywny symulator nawigacji na morzu, a w województwie mazowieckim prowadzone będą warsztaty, których efektem ma być opracowanie „Korpusu Języka Młodzieży początku XXI wieku”. Natomiast "Laserowi Odkrywcy" z województwa świętokrzyskiego będą informowali o swoich badaniach archeologicznych i historycznych. Na stronie Ścieżek Kopernika będzie też można zobaczyć, jak uczniowie z województwa śląskiego przeprowadzają doświadczenia w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu.

 

"Jestem przekonana, że +Ścieżki Kopernika+ sprawią, że młodych ludzi zafascynowanych nauką będzie więcej. Otwierają one bowiem możliwości niekonwencjonalnego sposobu zdobywania wiedzy, rozwijania zainteresowań i talentów poza formalną edukacją" – podkreśla minister nauki prof. Barbara Kudrycka, inicjatorka przedsięwzięcia.

 

Budżet „Ścieżek Kopernika” wynosi 3,2 mln zł. Każdy z pomysłów wyróżnionych w ramach konkursu otrzymuje maksymalnie do 200 tys. zł dofinansowania. W skład konsorcjów realizujących poszczególne projekty wchodzą jednostki naukowe oraz różne instytucje i ośrodki działające na rzecz nauki. Realizacja projektów popularyzujących naukę potrwa do końca 2014 roku.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi