Strona główna Aktualności
Uczelnie

Złoty medal dla Politechniki Rzeszowskiej na targach w Brukseli

23.11.2013 Uczelnie, Innowacje, Nagrody i wyróżnienia

Fot. Fotolia

Innowacyjny system sterowania i nawigacji dla platform latających opracowany przez zespół pracowników Politechniki Rzeszowskiej (PRz) otrzymał złoty medal na targach INNOVA 2013, które odbyły się w ubiegłym tygodniu w Brukseli.

Projekt o nazwie „Miniaturowy system sterowania i nawigacji dla platform latających” („Miniature Control and Navigation System for Flying Platforms”) zaprezentowany został w ramach konkursu EUREKA. System umożliwia sterowanie bezzałogowym statkiem powietrznym. Może być także wykorzystywany w szkoleniu operatorów systemów bezzałogowych różnych typów.

 

Jak poinformował rzecznik uczelni Aleksander Taradajko, autorami prezentowanego systemu są pracownicy uczelni oraz przedstawiciele firmy Eurotech z Mielca.

 

„Część jurorów oraz odwiedzający podkreślali, że realizacja projektu finansowanego ze środków publicznych, którego liderem jest uczelnia, wspólnie z firmą produkcyjną zwiększa szanse na komercjalizację wyników badań naukowych. Jest to też cenne połączenie sektora publicznego oraz prywatnego” – poinformował Taradajko.

 

Pokazany projekt składa się z systemu pokładowego oraz części naziemnej. W skład części pokładowej wchodzą: moduł zasilania, moduł główny i moduł pomiarowy oraz dodatkowe elementy, takie jak moduł transmisji danych i rejestrator pokładowy. Skład segmentu pokładowego może uzupełnić zestaw wideo składający się z głowicy optycznej, sterownika oraz nadajnika wideo. W skład części naziemnej wchodzi laptop z ekranem dotykowym oraz joystick.

 

Prezentowany system jest projektem niskobudżetowym. Może być wykorzystany m.in. do monitorowania stanu środowiska naturalnego, zagrożenia pożarowego. Został już zastosowany w prototypowych obiektach bezzałogowych różnego typu, np. statkach powietrznych, bezzałogowej łodzi.

 

Według Taradajki wdrożenie projektu wpłynie na umocnienie współpracy środowiska naukowego z przemysłem, umocni przemysłowe ośrodki rozwojowe i innowacyjne w regionie. „System spotkał się z dużym zainteresowaniem służb porządku publicznego województwa podkarpackiego” – podkreślił rzecznik PRz.

 

Prezentowany system sterowania wzbudził też zainteresowanie licznych odwiedzających targi. „Należał on do tych wynalazków, które zawierały w sobie wysokie technologie, co pozwalało przedstawić Podkarpacie jako region nowoczesny. Wpisał się on również w bogate tradycje lotnicze regionu” – zaznaczył Taradajko.

 

Dodał, że wiele osób zadeklarowało już chęć współpracy i wykorzystania prezentowanego systemu.

 

„Miniaturowy system sterowania i nawigacji dla platform latających” został zastrzeżony zgłoszeniem patentowym.

 

Delegacja uczelni uczestniczyła w targach jako reprezentacja podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego. W targach uczestniczył również przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Brukseli.

 

Targi zgromadziły rozwiązania z 14 krajów świata m.in. z Belgii, Bośni, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Iranu, Mołdawii, Malezji, Polski, Rosji, Rumunii, Tajwanu, Włoch.

 

Prezentowane rozwiązania zostały zgłoszone do konkursu EUREKA, w ramach którego grono ponad 90 ekspertów, pod przewodnictwem prezesa jury Oliviera Nagelmackersa, dokonało ich oceny przyznając nagrody i medale.

 

PAP - Nauka wPolsce,  Agnieszka Pipała

 

api/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi