Strona główna Aktualności

Złoty Medal Chemii przyznany

03.12.2013 Nagrody i wyróżnienia

Fot. Fotolia

Michał Papaj z Uniwersytetu Warszawskiego został w poniedziałek w Warszawie laureatem Złotego Medalu Chemii. Młodemu badaczowi udało się zamknąć atom kobaltu w pojedynczej nanocząstce. Badania mogą znaleźć zastosowanie np. w tworzeniu komputerów kwantowych.

Konkurs „Złoty Medal Chemii” ma na celu wyłonienie autorów najlepszych prac licencjackich lub inżynierskich z chemii i jej pogranicza.

 

"Michał Papaj w pojedynczych nanocząstkach - obiektach o wielkości od kilku do stu nanometrów - których nie widać gołym okiem, zamyka jeszcze mniejsze twory, mianowicie atomy kobaltu. Osiąga w tym niebywałą precyzję - na jedną nanocząstkę przypada jeden atom kobaltu. Mistrzostwo świata! To praca, którą chwalono by się na MIT, Harvardzie czy Oksfordzie. To są badania naukowe światowej klasy" - skomentował w rozmowie z PAP dyrektor współorganizującego konkurs Instytutu Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) prof. Robert Hołyst.

 

Struktura, którą udało się opracować laureatowi, ma ciekawe właściwości. "Za pomocą światła możemy operować stanem pojedynczego jonu kobaltu, który zamknięty jest w kropce kwantowej i wykorzystywać go do budowy pamięci kwantowych, które być może mogłyby być kluczowym elementem np. komputera kwantowego" - powiedział PAP Michał Papaj, który licencjat pisał na Wydziale Fizyki UW. Laureat otrzymał w nagrodę 10 tys. zł.

 

Srebrny Medal Chemii i 5 tys. zł trafiły z kolei do Adama Aleksandra Zielińskiego z Wydziału Chemii UW. Badacz zaprojektował nowe katalizatory na bazie rutenu, które mogą znaleźć zastosowanie przy syntezie leków czy tworzyw sztucznych. "W ramach badań udało się zsyntetyzować nowe i nieopisane katalizatory reakcji metatezy, o wyższej aktywności katalitycznej od obecnie dostępnych w handlu" - wyjaśnił laureat Srebrnego Medalu Chemii.

 

Z kolei laureatka Brązowego Medalu Chemii Renata Kasprzyk z Wydziału Fizyki UW (w nagrodę otrzymała 2,5 tys. zł) w swojej pracy licencjackiej pracowała nad znacznikami, które mogłyby w przyszłości posłużyć do wykrywania nowotworów. W metodzie, nad którą pracuje laureatka, wykorzystywany jest grafen.

 

Prof. Robert Hołyst przyznał, że konkurs to ukłon w stronę młodych badaczy. "Mówimy im: zależy nam na was. Licencjat to moment, kiedy człowiek być może po raz pierwszy rozważa, czy chce zostać naukowcem. My chcemy pomóc młodym podjąć taką decyzję" - powiedział prof. Hołyst.

 

"Chemia należy do tych dziedzin, w których Polacy mają silną markę. Tym bardziej warto wspierać zdolnych młodych badaczy, którzy już na tak wczesnym etapie kariery rozwijają ten obszar nauki. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wspiera najlepszych, aby stali się jeszcze lepsi. Liczę, że osoby wyróżnione Złotym Medalem Chemii będą w przyszłości laureatami naszych programów, na przykład programu START dla najzdolniejszych młodych uczonych" - stwierdził prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz.

 

Oprócz nagród głównych wyróżnienia i nagrody pieniężne w wysokości 1000 zł trafiły do czterech innych laureatów. Wszyscy finaliści konkursu zyskują możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnego realizowania badań w jego laboratoriach w formie projektów. Ponadto firma DuPont, będąca fundatorem nagród, przyznała w tym roku cztery dodatkowe wyróżnienia i nagrodę finansową w wysokości 2250 zł.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ mrt/ bk/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi