Strona główna Aktualności

Lemury co noc sypiają w tych samych jaskiniach

10.12.2013 Świat

Fot. Fotolia

Niektóre lemury z Madagaskaru regularnie wędrują na noc do wapiennych jaskiń, gdzie śpią. To pierwszy dowód na systematyczne wykorzystywanie tych samych jaskiń czy szczelin skalnych podczas drzemki przez żyjące na wolności naczelne.

Choć lemury z Madagaskaru sypiają w jaskiniach najprawdopodobniej od tysięcy lat, nie było wiadomo, że jest to zachowanie tak bardzo systematyczne - podkreśla główna autorka badania, antropolog z University of Colorado Boulder, Michelle Sauther, publikująca na łamach "Madagascar Conservation and Development". Już wcześniej naukowcy zauważyli, że w jaskiniach sypiają również zagrożone, azjatyckie małpy makakowate należące do rodzaju langurów. Te smukłe, mierzące ok. pół metra zwierzęta przenoszą się do jaskiń wskutek intensywnego wylesiania. Swoje śródskalne kryjówki zmieniają jednak co kilka dni. Z południa Afryki pochodzą z kolei sporadyczne wzmianki na temat sypiających w jaskiniach pawianów.

 

Madagaskarskie lemury katta łatwo poznać po prążkowanym ogonie, nawet dwukrotnie dłuższym niż reszta ciała (mierząca do pół metra). Małpy te są aktywne wyłącznie w ciągu dnia. Na ziemi szukają liści, owoców i prowadzą życie towarzyskie - opowiada Sauther. Żyją w grupach liczących do 30 osobników. Większość czasu spędzają na ziemi, nie oddalając się zbytnio od drzew, gotowe do natychmiastowego powrotu w przypadku najmniejszego niebezpieczeństwa.

 

W lasach w pobliżu rzek lemury sypiają wysoko w konarach drzew. Na ich terenach występują również lasy, gdzie większość pni wysokich drzew porastają wielkie kolce. Spanie w koronach takich drzew jest mało wygodne i niebezpieczne, gdyż kolce ułatwiają drapieżnikom wspinaczkę - tłumaczy Sauther. Dlatego lemury żyjące w tego typu lasach wolą spędzać noc w jaskiniach wśród wapiennych klifów.

 

Upodobanie do jaskiń naukowcy potwierdzili podczas obserwacji 11 grup lemurów z Parku Narodowego Tsimanampesotse i rezerwatu Tsinjoriake w południowo-zachodniej części Madagaskaru. Najpierw zwrócili uwagę na częstą, poranną obecność lemurów na wapiennych klifach przylegających do lasu pełnego kolczastych drzew. "Wyglądało, jakby wyłaniały się znikąd, na pewno nie spośród drzew" - wspomina badaczka. - Byliśmy zbici z tropu. Kiedy zaczęliśmy przychodzić na miejsce jeszcze wcześniej, o świcie, widzieliśmy, jak wyłażą z jaskiń w wapiennych klifach".

 

"W ciągu sześciu lat obserwacji te same grupy lemurów regularnie co dnia wracały do tych samych jaskiń - dodaje. - Obserwowaliśmy systematyczny zwyczaj wykorzystywania przez nie jaskiń jako miejsca wypoczynku. To niezwykła adaptacja behawioralna, jakiej wcześniej nie napotkaliśmy".

 

"Sypianie w jaskiniach to coś, co lemury praktykują od bardzo dawna - dodaje antropolog. - Zachowanie to może być cechą bardzo głęboko wbudowaną w dziedzictwo naczelnych, pochodzącą sprzed milionów lat".

 

Lemury poszukują jaskiń dla wypoczynku z kilku powodów. Skalne lokum może chronić przed upałem bądź chłodem, sprzyjać dostępowi do wody, ale przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo - uważa Sauther.

 

Największym zagrożeniem lemurów jest żyjący wyłącznie na Madagaskarze, przypominający dzikie koty ssak - fossa. Nawet badania skamieniałości wskazują na to, że jego krewniak wielkości kuguara, wymarły kilka tysięcy lat temu, również polował na dawne lemury - zauważa Sauther.

 

Antropolog dodaje, że również przodkowie ludzi z południa Afryki korzystali z jaskiń m.in. dlatego, że szukali bezpieczeństwa. Przemawiają za tym m.in. szczątki istot człowiekowatych żyjących kilka milionów lat temu, znajdowane wewnątrz lub w pobliżu wapiennych jaskiń. Niektóre skamieniałe kości noszą ślady, być może uszkodzenia pozostawione przez tygrysy szablozębne. (PAP)

 

zan/ mrt/

Tagi: lemury , jaskinie
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi