Strona główna Aktualności

Zdzisław Cozac - historia zamknięta w kadrze

30.12.2013 Popularyzacja nauki, Popularyzator Nauki 2013

Zdzisław Cozac

Zdzisław Cozac to scenarzysta, reżyser i producent filmów popularnonaukowych. Upowszechnia w nich archeologię i związane z nią nauki humanistyczne, techniczne i przyrodnicze. Reżyser kandyduje - w kategorii Media - w IX edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Cechą filmów Zdzisława Cozaca jest atrakcyjna, zrozumiała forma przedstawiania badań naukowych oraz odtworzonych dzięki nim – z wykorzystaniem animacji komputerowych i inscenizacji - zdarzeń i miejsc, ważnych w początkach polskiej państwowości" - ocenia rekomendujący tę kandydaturę dyrektor TVP Historia Tadeusz Doroszuk.

 

Kandydat realizuje autorski projekt pn. „Tajemnice początków Polski” w koprodukcji z TVP HISTORIA, w ramach którego zrealizował filmy "Trzcinica –karpacka Troja” (2010) oraz „Wyspa władców” (2012). W styczniu 2014 r. odbędzie się premiera kolejnego filmu w tym cyklu zatytułowanego „Miasto zatopionych bogów”.

 

Zdaniem Doroszuka, filmy popularyzujące w nowoczesny sposób wiedzę o naszej historii trafiają do widzów w każdym wieku, od gimnazjalistów wzwyż. Są to filmy fabularyzowane, trwają 44 minuty i wymagają rzetelnego i czasochłonnego przygotowania produkcji. Przedstawiają dzieje miejsc rozpoznanych przez archeologów i współpracujących z nimi naukowców różnych dziedzin: historyków, antropologów, archeozoologów, paleobotaników, ale i fizyków czy chemików.

 

Premiera filmu „Trzcinica – karpacka Troja” odbyła się w 2010 r. W 2012 r. swoją premierę miała „Wyspa władców”. Obydwa filmy były dofinansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Film o "karpackiej Troi" był emitowany w TVP Historia, na kanałach Discovery Historia, TVP Kultura, TVP Info i TVP Polonia. Na I Festiwalu Filmów Archeologicznych w Krakowie otrzymał statuetkę Światowida za popularyzację osiągnięć polskiej archeologii, nagrodę publiczności oraz wyróżnienie jury „za nowatorskie sposoby przedstawiania wyników badań wykopaliskowych”.

 

Pokazy filmu odbyły się na kilku międzynarodowych festiwalach filmów archeologicznych - we Włoszech, Grecji, Hiszpanii i na Chorwacji.

 

"Wyspa władców" miała swoje emisje w TVP Historia, TVP Kultura, TVP Info, TVP HD i TVP Polonia. Była pokazywany na festiwalach w Zamościu i Częstochowie, gdzie otrzymała specjalne wyróżnienie, a także we Włoszech i Hiszpanii.

 

Filmy Zdzisława Cozaca pokazywał Uniwersytet Warszawski, Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej w Warszawie, Kolegium Europejskie w Gnieźnie, Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Muzeum Śląskie w Katowicach, Muzeum Częstochowskie, Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim, Muzeum Podkarpackie w Krośnie. Film o Trzcinicy jest też regularnie prezentowany w tamtejszym Skansenie Archeologicznym w Trzcinicy, który w 2012 r. zwiedziło 70 tys. osób.

 

Jak przekonuje dyrektor TVP Historia, filmy Cozaca miały kilkadziesiąt emisji w TVP, w tym wiele powtórek na życzenie widzów. Badania telemetryczne wykazały ich wysoką oglądalność. Poświęcono im jeden z odcinków programu Cafe Historia (TVP Historia) oraz dyskusję w „Wieczorze naukowym z Jedynką” w PR 1 Polskiego Radia. Zebrały bardzo dobre recenzje w Gazecie, Newsweeku i Focus Historia, a także w mediach zajmujących się tematyką archeologiczną, takich jak czasopismo Archeologia Żywa czy portal Archeowieści. Filmy opisywane były także przez serwis PAP Nauka w Polsce.

 

Zdzisław Cozac ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Bydgoszczy i Szkołę Menedżerów Kultury (1991). W latach 1990-1995 kierował Ośrodkiem Kultury „Arsus” w Warszawie.

 

Od 1995 do 1998 pracował w Media Corporation Józefa Węgrzyna – jednej z największych polskich agencji produkcji telewizyjnych, potem był właścicielem firmy Media Promocja i autorem filmów na zlecenia innych producentów. Od 2010 r. prowadzi autorski projekt edukacyjny dla TVP Historia pn. „Tajemnice początków Polski”. Cykl wzorowany jest na najlepszych produkcjach renomowanych światowych kanałów popularnonaukowych.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

kol/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach

Ludożercy - takim mianem określali... Afrykanie przybyszów z Europy! Tak - bo Portugalczycy przypływali i porywali ludzi. Ci przepadali na zawsze bez wieści. O pierwszych spotkaniach portugalsko-afrykańskich na wybrzeżu Afryki Zachodniej pisze w książce "Europejczycy i Afrykanie-wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty" prof. Michał Tymowski.

Więcej

Myśl na dziś

Odrobina filozofii skłania umysł człowieka ku ateizmowi. Ale prawdziwa głębia filozofii zwraca umysł ku religii.
Francis Bacon

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->