Strona główna Aktualności
Przyroda

Polscy internauci pomogą poznać plankton

12.12.2013 Przyroda

Fot. Fotolia

Internauci z całego świata mogą pomóc naukowcom w poznaniu różnorodnych gatunków organizmów i roślin, które wchodzą w skład planktonu. Od środy serwis PlanktonPortal.org jest dostępny w polskiej wersji językowej.

Unoszące się w wodzie organizmy, które wchodzą w skład planktonu mają rozmiary od tysięcznej części milimetra do kilku milimetrów. Plankton - którego w ciągu roku powstają dziesiątki miliardów ton - to największy magazyn biomasy na Ziemi - informuje w przesłanym PAP komunikacie przedstawiciele Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz New Space Foundation, którzy pomagają rozwijać platformę nauki społecznościowej Zooniverse.

 

Serwis http://www.planktonportal.org działa od września 2013 r. W ramach portalu każdy może pomóc w poznawaniu tajemnic podmorskiego mikroświata. Wystarczy przejść krótkie przeszkolenie. "Ludzki mózg doskonale sobie radzi z rozpoznawaniem nawet najbardziej skomplikowanych kształtów, czy wręcz tylko ich fragmentów. Robi to dużo lepiej niż dostępne obecnie programy komputerowe, które są wstanie rozróżnić co najwyżej krewetkę od meduzy. Nie pozwala to na wykonanie klasyfikacji na poziomie poszczególnych gatunków - to dlatego niezbędna jest pomoc internautów" - wyjaśniono w przesłanym PAP komunikacie.

 

Plankton (od greckiego planktós, czyli błąkający się) to nazwa dla bardzo szerokiego zakresu zwierząt (zooplankton), roślin (fitoplankton) i bakterii morskich (bakterioplankton). Wszystkie te gatunki charakteryzują się znaczną przezroczystością i ciężarem właściwym zbliżonym do gęstości wody. W skład planktonu wchodzą głównie drobne organizmy, ale zalicza się do niego także - dobrze znane nam z Bałtyku - meduzy. Stanowi on podstawę diety wielu większych zwierząt morskich, poczynając od najmniejszych ryb, a kończąc na największych ssakach występujących na Ziemi - wielorybach.

 

"Plankton odgrywa również ważną rolę w obiegu węgla w przyrodzie. W cyklu tym energia słoneczna i dwutlenek węgla są wychwytywane na powierzchni oceanu a następnie są uwalniane w innym obszarze dla innych organizmów" - zaznaczono na stronie projektu.

 

Zrozumienie, gdzie i kiedy plankton pojawia się na danej głębokości oceanu, pozwala badaczom na zrozumienie działania i stanu oceanów zarówno w małej, jak i w wielkiej skali.

 

Jak poinformowano w komunikacie, dane analizowane przez internautów zebrane zostały za pomocą podwodnego robota. Wykonany przez inżynierów z Uniwersytetu Miami (USA) instrument, nazywany w skrócie ISIIS (od ang. In Situ Ichthyoplankton Imaging System), jest wyposażony w urządzenie skanujące wodę z wysoką częstotliwością. W ten sposób wykrywane są cienie rzucane przez składniki planktonu. W ciągu trzech dni badań prowadzonych w wodach wybrzeża Południowej Kalifornii zebrano miliony obrazów, a ich analiza pojedynczemu zespołowi naukowców zajęłaby ponad trzy lata.

 

Badania prowadzone z udziałem internautów pomogą lepiej zrozumieć, jak różne gatunki wchodzące w skład planktonu żyją, jak się rozmnażają, w jaki sposób przemieszczają i jakie czyhają na nie niebezpieczeństwa. Następnie naukowcy będą mogli wysnuć wnioski dotyczące różnic między akwenami, jeśli chodzi o bogactwo planktonu, a także zwierząt, które są nim żywią, czy sposobów, w jaki możemy te cenne organizmy chronić.

 

Serwis internetowy http://www.planktonportal.org wraz z krótkim kursem dla początkujących jest w całości dostępny po polsku, a udział w projekcie bezpłatny. Tłumaczenie powstało dzięki wsparciu Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz New Space Foundation - polskich partnerów konsorcjum Citizen Science Alliance, który odpowiada za rozwój platformy Zooniverse.

 

Strona „Planktonportal” prowadzona jest w ramach serwisu nauki społecznościowej Zooniverse.org, który projektem Galaxy Zoo rozpoczął swoje działanie w roku 2007. Obecnie w serwisie znajduje się aż 18 projektów naukowych wspieranych pracą 900 tys. internautów, wolontariuszy zainteresowanych różnymi dziedzinami nauki. Znajdują się w nich projekty związane z kosmosem, naukami o Ziemi, historią, archeologią czy biologią. Dotychczas w oparciu o pracę internautów możliwe było sporządzenie 54 pełnowartościowych prac naukowych.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi