Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
17.12.2013 aktualizacja 17.12.2013

W internecie zadebiutowała wyszukiwarka "Historia w Sieci"

Fot. Materiały prasowe Fot. Materiały prasowe

Ponad 3000 ręcznie wprowadzonych odnośników do wartościowych stron internetowych dotyczących historii, pogrupowanych według słów kluczowych i chronologii znalazło się na łamach nowo powstałego serwisu „Historia w Sieci”.

\"Szeroka dostępność materiałów historycznych online łączy się z problemem ich jakości i wiarygodności. Historiawsieci.pl to ręcznie tworzony katalog wartościowych zasobów internetowych, poświęconych historii Polski, który ma być wsparciem dla nauczycieli i edukatorów, szukających online dobrych treści do wykorzystania w działaniach edukacyjnych” – czytamy w komunikacie nadesłanym przez Michała Świgonia z portalu Histmag.org, jednego z partnerów projektu.

Jak zaznaczają inicjatorzy, nowo powstały portal nie jest alternatywą dla globalnych wyszukiwarek, takich jak Google, które indeksują miliardy stron i korzystają z algorytmów, automatycznie oceniających ich wartość. Wyszukiwarka Historiawsieci.pl to katalog budowany przez redaktorów – osoby związane z portalem Histmag.org, które dodatkowo skrótowo opisują każdy dodany link.

„Powstaje w ten sposób baza, z której korzystanie może być pierwszym krokiem w szukaniu online dobrej jakości treści poświęconych historii Polski” – twierdzą inicjatorzy projektu.

Każdy odnośnik zindeksowany w serwisie „Historia w Sieci” opisany jest za pomocą słów kluczowych, zakresu chronologicznego i informacji o prawach autorskich, co ułatwia podjęcie decyzji dotyczącej ewentualnego wykorzystania materiałów. W bazie znajdują się materiały z dużych serwisów tematycznych, takich jak: Historia.org.pl, Kresy.pl, Archeowieści, Dzieje.pl czy najciekawsze artykuły z Histmag.org.

„Sporo uwagi poświęciliśmy zdigitalizowanym artykułom historycznym z czasopism historycznych (jak np. Mówią Wieki, zasoby IPN oraz wybrane periodyki naukowe) oraz tygodników opinii. Nie zabrakło również najciekawszych zasobów muzealnych udostępnionych online oraz źródeł udostępnionych w bibliotekach cyfrowych czy w Narodowym Archiwum Cyfrowym” – wylicza Świgoń.

Dodatkowo na stronie udostępniono scenariusze lekcji historii z wykorzystaniem zasobów internetowych oraz poradniki na temat skutecznego wyszukiwania, inicjowania internetowych projektów historycznych oraz zasad edycji tekstów historycznych publikowanych na stronach internetowych.

Projekt http://www.historiawsieci.pl zrealizowała redakcja Histmag.org we współpracy z Fundacją Nowoczesna Polska, dzięki dofinansowaniu przyznanemu w ramach programu Patriotyzm Jutra, prowadzonego przez Muzeum Historii Polski. Jak informują redaktorzy, serwis będzie rozwijany w kolejnych latach, przede wszystkim o zasoby znajdujące się w domenie publicznej oraz na wolnych licencjach.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024